Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Her Müteahhide Not Verilecek...

Biz Yıkıp Yapmazsak, İstanbul'u Deprem Yeniden İnşa Edecek

Kamu binalarının, yol viyadük ve köprülerin güçlendirme çalışmaları olumlu noktada. Güçlendirilmesi tamamlanamayan hastaneler ise risk altında. Jeoloji haritaları, Deprem Master Planı ve bina envanterleri başta olmak üzere birçok plan hazır. Ancak uygulamada sıkıntı yaşanıyor. Bunun sebebi, kurumlar arası işbirliğinin olmaması. Ayrıca halkı iknada

Zaman Gazetesi
Biz Yıkıp Yapmazsak, İstanbul'u Deprem Yeniden İnşa Edecek

STRONG>17 Ağustos 1999 gece yarısı Marmara'yı sarsan 7,4'lük büyük depremin üstünden yaklaşık 11 yıl geçti. Her depremde akla gelen İstanbul, neredeyse "fay nasıl kırılacak, depremin büyüklüğü ne olacak" tartışmalarına sıkışıp kaldı. Üç hafta önce Elazığ'da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki sarsıntı Türkiye'yi deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleştirdi. 42 kişinin hayatını kaybettiği felaketin ardından gözler yine İstanbul'a çevrildi. Muhtemel bir depremde mega kentte kaç binanın yıkılacağı, kaç kişinin öleceğine yönelik bilançoların yer aldığı raporlar gazete manşetlerini süsledi.

Yine farkını ortaya koyan Zaman ise "İstanbul depreme ne kadar hazır?" sorusuna cevap bulmak için devlet, yerel yönetim, özel sektör, akademisyenler ve sivil toplum temsilcilerini Ortak Akıl Toplantısı'nda buluşturdu. 13 milyon nüfus, 1,2 milyon bina, 600 hastane, 2 bin 250 okul, 500 köprü ve viyadük ile 39 ilçeye sahip şehirde, 17 Ağustos 1999'daki 7,4'lük felaketten bugüne ne yapıldığı masaya yatırıldı. Genel Yayın Editörü Ali Akkuş ve Haber Müdürü Fatih Uğur'un yönettiği toplantıya katılan konuşmacılar, depreme karşı hazırlıkları, yıllardır tartışılan kentsel dönüşümün neden hayata geçirilemediğini irdeledi.

Bayındırlık Bakanlığı'ndan Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'ne, ilçe belediyelerinden Büyükşehir'e, müteahhitlerden yapı denetimcilere, şehir planlamacısından deprem konusunda uzman akademisyenlere alanında uzman 11 isim görüşlerini dile getirdi. Herkesin mutabık kaldığı hususlar şöyle sıralandı: ,

Afet sonrası müdahaleler, kamu binalarının, yol viyadük ve köprülerin güçlendirilip depreme hazırlanması açısından gelinen nokta fevkalade olumlu. Kamu binalarında güçlendirilmesi tamamlanamayan hastaneler risk altında. Jeoloji haritalarından İstanbul Deprem Master Planı'na ve bina envanterlerine kadar birçok plan hazır. Ancak kentsel dönüşüm uygulamalarında sıkıntılar yaşanıyor. Bunun sebeplerinin başında kurumlar arası işbirliğinin sağlanamaması geliyor. Binaların sosyal ve kültürel alanlarıyla yeniden inşası, depreme hazır yapı stoku oluşturma konularında halkın inandırılması yapılacaklar arasında yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bir ankete göre, halkın yüzde 75'i 'deprem kesin olacak' diyor. Ama 'benim evim sağlam' diyenler yüzde 75. Halk 'evim güvende' kuruntusuyla kendini teselli ediyor. Kentsel dönüşüm ise halk arasında 'rant dönüşümü' şeklinde algılanıyor. Ancak halk, binalarının yıkılması karşılığında ortaya çıkacak yeni durumun ne olduğunu bilmek ve bundan pay almak istiyor. Uzmanlara göre burada TOKİ'nin ve belediyelerin konut projeleriyle açtığı yoldan artık özel sektör ilerlemeli. Zeytinburnu ve Küçükçekmece belediyelerinin sınırları içinde gerçekleştirilen dönüşüm projelerine mutlaka yenilerinin eklenmesi gerekiyor. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi gibi başarılı kentsel dönüşüm projelerinin de ötesine geçecek 'deprem merkezli dönüşüm' İstanbul için acil ihtiyaç. Bunu devlet başlatacak ancak özel sektörün sürdürmesi daha doğru.

TOKİ, İstanbul'da son 7 senede 80 bine yakın konut üretmiş. KİPTAŞ'ın konutları da 50 binden fazla. Bu yüzden depremde yıkılma riski yüksek bölgelerde bu tecrübenin önce devlet daha sonra özel sektör eliyle hayata geçirilmesi gerekiyor. Zeytinburnu ve Küçükçekmece'deki başarılı projelerde olduğu gibi halkın ve yerel yönetimlerin konuya sahip çıkması şart. Bunlar yapılmazsa ne olur? Bu kritik sorunun cevabı Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Dr. Ayhan Paksoy'un şu ifadelerinde gizli: "Kentsel dönüşümü gerçekleştiremezsek deprem zaten gerçekleştiriyor. Artık kaybedecek vakit yok."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5
http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-yikip-yapmazsak-istanbulu-deprem-yeniden-insa-edecek_77889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!