Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bomonti İhalesi İptal Oluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul’daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın işletme hakkının 49 yıllığına tahsisine ilişkin ihaleyi ortaya çıkan fiyat az olduğu gerekçesiyle iptal ediyor.

NTV
Bomonti İhalesi İptal Oluyor

b>Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul’daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın işletme hakkının 49 yıllığına tahsisine ilişkin ihaleyi ortaya çıkan fiyat az olduğu gerekçesiyle iptal ediyor. İhale sonucunda tahsisi 12 milyon 750 bin YTL’ye Global Yatırım Holding, Çelebi Holding’le birlikte almıştı.

İstanbul’daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın işletme hakkının 49 yıllığına tahsisine ilişkin ihale geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. İhaleyi, Global Yatırım Holding, Çelebi Grubu ile birlikte kazanmıştı. Bira fabrikasının bulunduğu alana 300 milyon YTL’lik yatırım yapacağını duyuran grup, bin yatak kapasiteli İstanbul’un en büyük otelini inşa edeceğini bildirmişti.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yapılan değerlendirmede, ihalede ortaya çıkan fiyatın yeterli olmadığı sonucuna varıldı. İhalenin iptal edilmesi yönündeki kararın bir hafta içinde açıklanacağı öğrenildi.

Global Yatırım Holding, daha önce de İsrail’li Ofer Grubu’yla birlikte tartışmalı Galataport ihalesini almış ancak bu ihale de iptal edilmişti.

İil bira üretim tesisi
İstanbul’un en eski semtlerinden birine adını veren Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye’deki ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor. 1890 yılında İstanbul Feriköy’de bir bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902 yılında işletmelerini bir dönem İstanbul Tekel Bira Fabrikası denilen şimdiki yerine taşıdılar.

1912’de Bomonti Nektar Şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdu. Fabrika 1938’de Tekel’in yönetimine girdi. Tekel tarafından bira fabrikası olarak kullanılan bina, 1991’de boşaltıldı ve o tarihten bu yana kullanılmıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bomonti-ihalesi-iptal-oluyor_47921.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!