Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bomonti'de Esrarengiz İptal

Piyasadaki söylentiler muhtelif. Kimisine göre, AKP patronları fiyatı beğenmedi. Kimisine göre, fiyatı değil ihaleyi kazananı beğenmedi. "Global'e karşı bir tedirginlik var" diye fısıldadı bir turizm uzmanı. Başkaları da "Açık artırmayı AKP'nin ahbaplarından biri kazansaydı ihale iptal edilmezdi" dedi.

Milliyet Gazetesi/Metin MÜNİRültür Bakanlığı İstanbul'da bulunan metruk Bomonti bira fabrikasını kiralamak için yaptığı ihaleyi iptal etti.

Bomonti'yi 49 yıllığına tahsis için yapılan açık artırmayı Mehmet Kutman'ın patronu olduğu Global Yatırım Holding kazandı. Bir gün sonra Turizm Bakanı Koç Global temsilcilerine randevu verdi ve teşekkürlerini kabul etti. Bir gün sonra ihaleyi iptal etti. Bir gün sonra aynı yeri aynı koşullarda yeniden ihaleye çıkardı.

AKP'nin işadamlarıyla ilişkilerinde stili, kabalık ve despotluktur. Bomonti konusunda standarttan sapma olmadı. Koç ne yatırımı iptal ettiğini, ne de nedenini Global'e bildirdi. Kamuoyuna açıklama yapma lüzumunu da duymadı.

Piyasadaki söylentiler muhtelif. Kimisine göre, AKP patronları fiyatı beğenmedi. Kimisine göre, fiyatı değil ihaleyi kazananı beğenmedi. "Global'e karşı bir tedirginlik var" diye fısıldadı bir turizm uzmanı. Başkaları da "Açık artırmayı AKP'nin ahbaplarından biri kazansaydı ihale iptal edilmezdi" dedi.

Fiyat artsa ne yazar?
Gerçek nedeni belki de hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. İhale, Bomonti bira fabrikasının aslına uygun olarak restore edildikten sonra 3 bin 500 kişilik kongre ve sergi merkezi ile bin yatak kapasiteli, 5 yıldızlı otel yapılmasını içeriyor. Bu işin maliyeti 300 milyon YTL civarındadır. Açık artırmayı on sekizinci rauntta kazanan Global, buna ek olarak, Turizm Bakanlığı'na 12.7 milyon YTL verecekti.

İkinci açık artırmada fiyat bir öncekinin iki misli olsa ne yazar? Burada önemli olan, bakanlığın kasasına bir defasına girecek olan 12 veya 24 milyon YTL değildir. İstanbul'un dünya çapında bir kongre ve sergi merkezine ve otele kavuşmasıdır. Bunların yaratacağı istihdam, vergi geliri ve katma değerdir. Bir zamanlar İstanbul'un en şık yerlerinden biri olan Bomonti'nin yerel ekonomisine yapacağı katkıdır.

Gecikmenin faturası?..
Projenin gerçekleşmesinin gecikmesinin yaratacağı zarar ihalenin yenilenmesinin getireceği ekstra paradan çok fazladır.

Önemli bir başka unsur var. Açık artırmadan elde edilecek para Hazine'nin değil Turizm Bakanlığı'nın kasasına girecek. Bakanlığın bu parayı turizm bölgelerinde altyapı iyileştirmesi için kullanması lazım. Ama Koç bakanlık koltuğuna oturduğundan bu yana bu paralar saçma sapan festivallerin finansmanında çarçur ediliyor.

Altyapı yatırımlarına para tahsis edilmediği için de Türkiye'nin en büyük turizm bölgesi Antalya'da turistler kendi pislikleri içinde yüzmeye zorlanıyor.

Yarın: Çeşme-Alaçatı ve Paşalimanı'na elveda deyin...

http://www.yapi.com.tr/haberler/bomontide-esrarengiz-iptal_47988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!