Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bomonti, 300 Milyon YTL ile Otel ve Kongre Tesisi Olacak

Global, Bomonti Bira Fabrikası'nı 300 milyon YTL ile otel ve kongre merkezine çevirecek. 2009'da bitecek proje Çelebi ile yürütülecek, işletmeyi ise Marriot International yapacak.

Sabah Gazetesi
Bomonti, 300 Milyon YTL ile Otel ve Kongre Tesisi Olacak

lobal, Bomonti Bira Fabrikası'nı 300 milyon YTL ile otel ve kongre merkezine çevirecek. 2009'da bitecek proje Çelebi ile yürütülecek, işletmeyi ise Marriot International yapacak.

Global Yatırım Holding A.Ş., ihalesinde en yüksek teklifi verdiği Bomonti Bira Fabrikası binasını 5 yıldızlı bir otel ile kültür ve kongre merkezine dönüştürmek için 300 milyon YTL'nin üzerinde yatırım yapacak. Global Yatırım Holding iştiraki Pera Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türkmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çıktığı tahsis ihalesi sonucunda Holding'in 12 milyon 750 bin YTL ile en yüksek teklifi vererek fabrikanın işletme hakkını devraldığını hatırlatarak, "Global bu projeyi Çelebi Holding ile ortak yürütecek, projede yüzde 50-50 ortağız" dedi.

Yatırım 10 yılda döner
Bira fabrikasının restore edileceğine dikkat çeken Türkmen, projede en az bin yataklı 5 yıldızlı bir otel, 3 bin 500 kişilik kongre merkezi ile lokanta, dükkan, eğlence ve bira bahçesinden oluşan bir kültür merkezinin olacağını dile getirerek, otel ve kongre merkezinin işletmeciliğini dünyaca ünlü oteller zinciri Marriot International'ın yapacağını açıkladı.

Türkmen, otel ve kongre merkezinin adının "Marriot Bomonti Hotel Convention'' olacağını belirterek, şu anda dünyada her yıl 4 bin 500 kongre ve konferans düzenlendiğini, Türkiye'de ise sadece 42 tane gerçekleştirildiğini söyledi. Türkmen, turizm yatırımlarının kısa sürede geri dönmediğini, bu yatırımın ise en iyi ihtimalle 7, normalde de 10 yılda geri dönüşünün olacağını kaydetti. Türkmen, tesisin 2009 başında açılmasını planladıklarını ifade etti. Türkmen, kısa süre sonra Pera Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı'nın Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na dönüşeceğini de ekledi.

'Karayolları'na başvuru süresi kısaydı, iptal istedik'
Mehmet Türkmen, Global Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman'ın Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisiyle ilgilendiğini açıkladığını hatırlatarak, şöyle konuştu: "Karayolları projesi, Bomonti'nin 20-30 katı büyüklükte. Bu arazinin satışı çok hızlı yürütüldü, başvuru süresi çok kısaydı. Bu nedenle, biz detayların belli olduğu gün Maliye Bakanlığı'na ve İstanbul Defterdarlığı'ne bir mektup yazarak iptal istedik. Daha sonra süreç değişti gerçi, ama bizim başvurunun etkili olduğunu sanmıyorum."

Türkiye'nin ilk bira üretim tesisi
Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye'deki ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor. 1890 yılında İstanbul Feriköy'de bir bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902 yılında işletmelerini bir dönem İstanbul Tekel Bira Fabrikası denilen şimdiki yerine taşındılar. Fabrika 1938'de Tekel'in yönetimine girdi. 1991'e kadar Tekel tarafından bira fabrikası olarak kullanılan bina, 1991'de boşaltıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bomonti-300-milyon-ytl-ile-otel-ve-kongre-tesisi-olacak_47912.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!