Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Istranca Ormanları’ndaki 26 Taşocağı Çalışmayı Sürdürüyor

Istranca Dağları’nın eteklerinden başlayıp Türkiye ve Bulgaristan’a yayılan Istranca Ormanları’nın başı taşocaklarıyla dertte. Yıllar önce açılan taşocakları bugün hâlâ kapasite artışı alarak dağların kalbinde çalışmalarını sürdürüyor.

yapi.com.tr
Istranca Ormanları’ndaki 26 Taşocağı Çalışmayı Sürdürüyor

Nükleer ve termik santrallar tehdidiyle karşı karşıya kalan doğa harikası Istrancalar’da şu an 26 taşocağı tahribata neden oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birkaç gün önce Koruköy’de bir taşocağının daha kapasite artışı talebini onayladı. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; isyan eden bölge sakinleri “Doğaya zulüm ediliyor. Doğaya yapılan zulmün hesabı da bedeli de ağır oluyor” diyor.

Taşocağı tahribatı
Istranca Ormanları, Türkiye’nin Trakya bölümündeki Istranca Dağları’nın eteklerinden başlayıp ve Bulgaristan’a yayılıyor. Istranca Ormanları su kaynakları yönünden zengin ve bünyesinde çok sayıda canlıyı barındırıyor. Ancak Istrancalar nükleerden termik santrala kadar birçok tehditle karşı karşıya. Orman genelinde 26 taşocağı çalışıyor. Taşocakları en çok Koruköy ve Kapaklı bölgesinde yoğunlaşıyor.

Koruköy’deki bir taşocağının kapasite artışına bakanlık bölge sakinlerinin itirazlarına rağmen 10 Aralık Pazartesi günü “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verdi. Bölgede her yerden sesi duyulan ve tahribatı görünen taşocaklarının ruhsatları ise 20 yıl öncesine kadar dayanıyor. Taşocakları genelde ya kapasite artışı istiyor ve alanlarını büyütüyor ya da ruhsatlarını yeniliyor. Bölge sakinleri ormanı korumak için yıllardır mücadele ediyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istranca-ormanlarindaki-26-tasocagi-calismayi-surduruyor_169293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!