Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Botaş, Doğalgaz Kontratlarını Devrediyor

Botaş, her yıl doğalgazdaki uluslararası kontratların yüzde 10’unu devredecek. Türkiye’de doğalgazın ithalatından sorumlu kuruluş olan BOTAŞ G

NTV-MSNBCb>Botaş, her yıl doğalgazdaki uluslararası kontratların yüzde 10’unu devredecek.
Türkiye’de doğalgazın ithalatından sorumlu kuruluş olan BOTAŞ Genel Müdürlüğü, gerekli düzenlemelerin ardından, aşamalı olarak uluslararası doğalgaz kontratlarını devredecek. 4646 sayılı yasayla düzenlenen doğalgaz sektöründe, BOTAŞ’ın daha önce yapmış olduğu ululararası gaz kontratlarının, yeni belirlenmiş “Türkiye’nin Gaz Sektörü Stratejisine” göre bir yandan devamlılığı sağlanacak, diğer taraftan da kontrat devirleri yapılacak.

Bu kapsamda BOTAŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri bir süre önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na resmi başvuruda bulunarak, mevcut 4646 sayılı doğalgaz yasasında, uluslararası doğalgaz kontratlarındaki “fiyat gizliliği’nin devam ettirilebilmesi için, kontrat devirlerine yönelik bazı yeni düzenlemelerin yapılması talebinde bulundu. BOTAŞ Genel Müdürlüğünün bu talebinin önümüzdeki günlerde değerledirilmesi bekleniyor.

YÜZDE 10’NUN DEVRİ GEREKİYOR
İlgili yasaya göre, 2003 yılının sonuna kadar, BOTAŞ’ın elindeki uluslararası kontratların yüzde 10’unu üçüncü şahıslara devretmesi gerekiyor. BOTAŞ’ın elinde bulunan toplam kontrat miktarı 67.8 milyar metrekübü buluyor. Buna göre bu yıl sonuna kadar en az 6.7 milyar metreplük bir kontrat devri yapılması gerekiyor. Aynı yasaya göre en geç 2009 yılına kadar, her yıl toplam yıllık ithalat miktarının yıllıkulusal tüketim miktarına oranı yüzde 20’ye düşünceye kadar, kontrat devri yapılması gerekiyor.
BOTAŞ’ın şu an için, en büyük doğalgaz alıcısı konumunda Rusya Federasyonu, İran, Cezayir, Nijerya Hükümetleri ile mavi akım doğalgazı için ise Gazprom Export firmasıyla uluslararası kontrat yükümlülükleri bulunuyor.
Yapılan anlaşmalara göre gaz ithalatı 1987 yılında başlayan Rusya Federasyonu’ndan bu yıl 6 milyar metreküp, gaz ithalatı 2001 yılında başlayan İran’dan ise bu yıl 1 milyar 853 milyon metreküp gaz ithalatı söz konusu. Yine 2002 yılında yürürlüğe giren anlaşma gereği Gazprom Şirketi’nden bu yıl 187 milyon metreküp, 1994 yılında başlayan anlaşmayla Cezayir’den 2003 yılında 1 milyar 988 milyon metreküp, 1999yılında başlayan anlaşmayla Nijerya’dan ise 2003 yılı için 562 milyon doğalgaz alım yapılması öngörülüyor. Böylece BOTAŞ’ın bu anlaşmalara göre 2003 yılı içinde 10 milyar 693 milyon metreküp doğalgaz ithalatı yapması gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/botas-dogalgaz-kontratlarini-devrediyor_5797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!