Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Brüksel 'Çevre Dostu Kanalizasyon Suyu' ile Isıtılacak

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki su ve kanalizasyon işletmesi Vivaqua'nın geliştirdiği bir teknik sayesinde, kanalizasyon suyu ev ve iş yerlerinin ısıtmasında kullanılmaya başlandı. Sistemin aynı zamanda yaz aylarında soğutma amaçlı kullanılabildiğini belirten şirketin hedefi, yakın gelecekte Brüksel'in tamamını kanalizasyon suyu ile ısıtmak.

yapi.com.tr
Brüksel 'Çevre Dostu Kanalizasyon Suyu' ile Isıtılacak

Belçika medyasına göre, atık suyu ısıya dönüştüren sistem zaten biliniyordu ancak çok pahalı olduğu için tercih edilmiyordu. Vicaqua'nın yeni geliştirdiği sistem sayesinde daha geniş alanlar, düşük bir maliyetle ısıtıldı. Brüksel merkezli kuruluşun patentini aldığı sistem, ilk olarak Molenbeek semtindeki kanalizasyon şebekesine bağlandı. Kanalizasyon suyu sayesinde 70 metrekarelik bir apartman dairesinin ısınması sağlandı.

Kullanım alanı sonbaharda genişleyecek
BBC News Türkçe'de yer alan habere göre; kanalizasyon suyuyla ısıtma sistemi, gelecek sonbaharda Uccle semtinde daha geniş bir alanda uygulanacak. Uccle belediyesinin 15 bin metrekarelik yeni hizmet binasının bir bölümü, kanalizasyon suyu ile ısıtılacak. Vivaqua'da yeni ısı sistemini geliştiren Olivier Broers "Belediye binasının dörtte birini ısıtmayı umuyoruz. Soğutma özelliği olan sistem aynı zamanda yazın da kullanılabilecek" dedi.

Uccle'daki projenin başarıyla uygulanması halinde, su ve kanalizasyon işletmesinin hedefi sistemi Brüksel genelinde hayata geçirmek. Broers, her yıl 20-25 kilometrelik kanalizasyonu yenilediklerini belirterek, 10 yıl içinde 50 kilometrelik bir alanı ısı sistemi ile donatmayı hedeflediklerini söyledi. Belçikalı yetkiliye göre, yeni sistem hem daha ucuz hem de çevre dostu.

Isıtma sisteminin karbondioksit salınımı yapmadığını ve bu nedenle iklim sorunlarının çözümüne katkıda bulunduğunu vurgulayan Broers, "Isı dönüşüm sistemini 20 kilometrelik kanalizasyona monte edersek, 26 bin ton karbondioksit tasarrufu yapabiliriz. Çok büyük bir miktar. Bu da yeni sistemin gelecek açısından oldukça önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bruksel-cevre-dostu-kanalizasyon-suyu-ile-isitilacak_170888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!