Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BTC'ye Yabancı Mühendis 3.5 Aylık Prosedüre Takıldı

BAKÜ-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi'nin (BTC) Türkiye kanadını yürüten Botaş, bir yandan inşaatı hızlandırmak için çalışmalar yaparken

Sabahb>BAKÜ-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi'nin (BTC) Türkiye kanadını yürüten Botaş, bir yandan inşaatı hızlandırmak için çalışmalar yaparken, diğer yandan prosedür engelleriyle uğraşıyor.

BTC'nin Türkiye'deki bölümünü inşa eden müteahhitler, çalıştıracakları deneyimli mühendislerin Türkiye'de olmadığı için yurtdışından getirmek istemesi üzerine bazı engellerle karşılaştı. Projenin hızlandırılarak zamanı olan 15 Aralık'ta tamamlanmasına odaklanan müteahhitler, çok sayıda mühendisi yurtdışından getirerek görevlendirmek üzere izin almak istedi.

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bunun için mühendislerin yasal olarak mühendis odalarına kayıtlı olmaları gerektiğini belirtti. Ancak mühendis odalarına başvuran şirketler, bu sefer de odaların üyelik için yabancı mühendislerin diplomalarının denkliklerinin onaylanması koşulu ile karşılaştı. Böylece aradan 3.5 ay geçti ve hâlâ konu çözümlenemedi. Zira Üniversitelerarası Kurul'dan denklik çıkarılması süreci 3 ayı buluyor.

Mühendisler işe başlayamadığı için de boruların kaynağı, kontrolü yapılamadığından üzerleri örtülemiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı devreye girerek, ilgili yönetmeliğin kısa sürede değiştirilmesi istenirken, Çalışma Bakanlığı da yasanın değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/btcye-yabanci-muhendis-3-5-aylik-prosedure-takildi_9408.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!