Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Bir Kader Değil, Denetimsizliğin Yol Açtığı Bir Cinayettir!

Adana Aladağ'daki yurt yangınında 11 öğrencinin hayatını kaybetmesinin ardından TMMOB olay yerindeki gözlemlerini aktardı. yaşananların sorumlusunun siyasi iktidar olduğunu belirtti, yurtların acilen denetlenmesinin zorunluluğuna dikkat çekti,

yapi.com.tr
Bu Bir Kader Değil, Denetimsizliğin Yol Açtığı Bir Cinayettir! Foto: DHA

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Adana’daki Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda dün gece çıkan yangınla ilgili bir açıklama yaptı.

“Bu facia bir kaza ya da kader değildir. Bu, denetimsizliğin yol açtığı, sorumlusunun da siyasi iktidar olduğu bir cinayettir.”

Siyasal iktidarın yurtları hiçbir koşulda denetlemeyerek yaşananların sorumlusu olduğunun vurgulandığı açıklamada, olayla ilgili yayın yasağı kararı alınmasını da eleştirdi.

Donanım zorunluluğu

Açıklamada, olay yerine giden TMMOB heyetinin gözlemleri ve tespitleri de aktarıldı.

“İlk gözlemlere göre yangın elektrik kontağından çıkmıştır."

“Zemin + 2 kattan oluşan betonarme binanın zemin kaplamaları PVC malzemedendir ve bu da yangının büyümesine, çabuk yayılmasına ve zehirlenmelere yol açmıştır."

“Görgü tanıklarının ifadelerine göre, yangın merdiveni kapısının kilitli olması nedeniyle çocukların kaçış imkânı olmamış, ölenlerin çoğu duman zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Yaralanmaların büyük bir çoğunluğu ise kaçış amacıyla binadan atlamalardan kaynaklanmıştır.”

TMMOB okullar, sağlık tesisleri, yurtlar gibi insanların yoğun olarak bulunduğu binaların yangın algılama, uyarma, yangın söndürme vb. insan sağlığını ve can güvenliğini garanti altına alacak teçhizatlarla donatılmak zorunda olduğuna da dikkat çekti.

“Bu sistemlerin ulusal, uluslararası tekniğe uygun yapılmasının yanı sıra, yine uluslararası kabul görmüş teknik şartnameler ve yönetmelikler çerçevesinde sürekli olarak bakım ve periyodik kontrolleri gerçekleştirilmelidir."

“Kaçış yolları açık olmalı”

“Öte yandan, yangın çıktığında binadan hızla uzaklaşmayı sağlayacak kaçış yollarının ve sistemlerin açık, kullanılabilir durumda olması önemlidir."

“Yangın felaketlerinde sıklıkla yaşanan yangın merdiveninin kapalı tutulması, yangın tüplerinin boş olması veya yangın dolaplarının kilitli tutulması gibi ihmalkârlıklar can kayıplarının artmasına neden olmaktadır."

“Çocuklarımızın, gençlerimizin kaldıkları yurtların büyük bir kısmı, Aladağ örneğinde olduğu gibi projelendirme ve imalat sırasında yurt olarak tasarlanmamış ve kullanım izni alırken de uygunluk kriterleri aranmamıştır."

Denetim

TMMOB özel ve kamuya ait tüm yurtların acilen uygunluk kriterleri açısından denetlenmesinin zorunluluğuna dikkat çekti.

“Amaca uygun olmayanlar işletme dışı bırakılmalı, eksiklikleri tespit edilen yurtların iyileştirme çalışmaları planlı bir şekilde ve süratle yerine getirilmelidir.”

ETİKETLER: TMMOB Aladağ
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-bir-kader-degil-denetimsizligin-yol-actigi-bir-cinayettir_152370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!