Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Merdiveni Unuttu Topu İtfaiyeye Attı

Yurt müdürünün eşi, Aladağ’daki faciayla ilgili ifade verdi; itfaiyenin yetersiz olduğunu ve geç geldiğini öne sürdü, yangın merdiveniyle ilgili soruları ise yanıtsız bıraktı.

yapi.com.tr
Merdiveni Unuttu Topu İtfaiyeye Attı

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, Aladağ’da 11 öğrenci ile bir çalışanın hayatını kaybettiği Aladağ Özel Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’ndaki yangınla ilgili soruşturmada ifade veren yurt müdürü Cuma Ali Genç’in eşi Ayşe Genç, yurdun nasıl yönetildiği konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. Genç, can kayıpları için itfaiyeyi suçladı. İtfaiyeyi 4 kez aramalarına rağmen cevap verilmediğini söyleyen Genç, itfaiyenin geç geldiğini ve araçlarının yetersiz olduğunu ileri sürdü. Yangında kızını kaybeden Genç, yangın merdiveniyle ilgili soruları ise yanıtlamadı. Aladağ Cumhuriyet Savcılığı’nda pazartesi günü ifade veren Genç, öğrenci sayısının artması üzerine kızının arkadaşları olan 3 kişiyi belletmen olarak aldıklarını anlattı. Belletmenlerin gerekli bilgi ve deneyime sahip olduklarını söyleyen Genç, sertifikalarının olup olmadığını ise bilmediğini söyledi.

Misafir ağırlıyorlarmış

Yangının çıktığı akşam yurttaki personel odasında misafir ağırladıklarını anlatan Genç, çocukları kurtarmak için büyük çaba sarf ettiklerini, elektrikler kesildiği ve yoğun duman olduğu için 3. kata çıkamadıklarını söyledi. Hocalardan Merve Mete’nin 4 kez aramasına rağmen itfaiyenin cevap vermediğini ileri süren Genç, bunun üzerine dışarıda olan müdür eşi Cuma Ali Genç’in arandığını söyledi. Kendisini itfaiye görevlisi olmayan birinin kurtardığını anlatan Genç, bahçede itfaiye aracına hortum takmaya çalışan bir itfaiye görevlisine diğerinin “Hortumu bu araca takma, bunda su yok, araç geri gidecek’ dediğini söyledi. Genç, komşuların ve vatandaşların çocukları kurtarmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ve pencerelere taş attıklarını belirterek “Ancak itfaiye erleri içeri giremiyorlardı. Bu itfaiyecilerin gaz maskeleri, yangına dayanıklı kıyafetleri yoktu. Yangın söndürme ekipmanları ve teçhizatları eksikti, bu sebeple içeriye giremediler, gerekli müdahaleyi yapamadılar. Dolayısıyla 3. katta bulunan çocukları kurtaramadılar. İtfaiye geldiğinde zaten yangın 3. katın çatısına sirayet etmişti, çatı alev alev yanıyordu” dedi.

İtfaiyeden şikâyetçi

Olayda bir kusuru olmadığını savunan Genç, “Yangın söndürme ekipmanı ve teçhizatı olmayan, uzun merdiveni bulunmayan ve yangına zamanında müdahale etmeyen itfaiyeden ve itfaiyenin bağlı olduğu kurumdan şikâyetçi olduğunu” ancak yurdun bağlı olduğu dernek yönetiminden şikâyetinin olmadığını söyledi.

‘Tüp var mı yok mu hatırlamıyorum’

Yangın tatbikatı yapılıp yapılmadığını, yangınla ilgili işaret ve levha olup olmadığını, denetleme yapılıp yapılmadığını bilmediğini ileri süren Ayşe Genç, “Yangın giriş kapısının kilitli olmadığını biliyorum. İkinci katta yangın merdivenine açılan kapı kollarının olup olmadığı hususunda bilgim yoktur. Olay günü yurtta yangın tüpü olup olmadığını hatırlamıyorum, ancak öncesinde tüp olduğunu hatırlıyorum” dedi. Genç, savcının yangın merdivenlerine açılan kapıların neden yasal standartlardaki demir yerine plastikten yapıldığı ve yangın merdivenlerinin kapılarının önünde neden perde olduğu” sorularını ise yanıtlamadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/merdiveni-unuttu-topu-itfaiyeye-atti_153197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!