Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Bu Filmi İzlemiyoruz"

Sinemaseverler Emek Sineması için toplandı; Kamer İnşaat'ın Emek Sineması'yla ilgili projesini protesto ederek "Bu filmi izlemiyoruz" dedi ve biletleri yırttı.

yapi.com.tr
"Bu Filmi İzlemiyoruz"

Sinemaseverlerin Emek Sineması'yla ilgili mücadelesi devam ediyor. bianet.org'dan Işıl Cinmen'in haberine göre, Taksim tramvay durağı önünde toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Emek Sineması'nın bulunduğu Yeşilçam Sokak'a kadar yürüdü. "İkna olmuyoruz, biletinizi kesiyoruz" sloganıyla gerçekleşen yürüyüşte protesto için özel olarak hazırlanan "Fetih Beyoğlu: Grand Pera 3D" biletleri yırtıldı. Emek Bizim Platformu tarafından organize edilen ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin desteğiyle yapılan yürüyüşe katılanlar, Kamer İnşaat'ın sinemayı binanın dördüncü katına taşıyacak yeni projesine karşı çıktılar.

Emek, süs değildir

"Kamer İnşaat kamuoyunun yanlış ve eksik bilgi sahibi olduğu gerekçesiyle yeni bir PR çalışması yürütmeye başladı. Oysa, 'Grand Pera' projesi adını verdikleri bu yeni proje, yine Emek Sineması'nı 'moving' yöntemi ile 4. kata taşıyarak, 10 salonlu bir sinema zincirinin süsü haline getirmeyi hedefliyor."

Aynı projenin farklı bir kılıfla sunulduğunu söyleyen eylemciler, "Bir kez daha söylüyoruz; Emek Sineması'nın bulunduğu yerde yenilenmediği ve kapısının sokağa açılmadığı herhangi bir projeye ikna olmayacağız" dedi. Müzik eşliğinde ilerleyen grup, "Misbah başkan Beyoğlu perişan," "Taksim projesini yaptırmayacağız," "Bırakın alkıştan yıkılsın," "Demirören yıkılana kadar buradayız" sloganları attı.Sinema mezarlığına dönüştü

45 dakikalık yürüyüşün ardından İstiklal Caddesi'ndeki Yeşilçam Sokak'a gelen grup, Emek Sineması'nın bulunduğu sokak önünde oturdu. Beyoğlu'nun bir sinema mezarlığına dönüştürüldüğünü söyleyen eylemciler, "Kapısı sokağa açılan toplumsal hafızayı taşıyan büyük salonların yerini alışveriş merkezlerinin içindeki salonlu, ticari sinemalar almıştır. Emek Sineması'nın bulunduğu yerde yenilenmediği herhangi bir projeye ikna olmayacağız" dedi.

Eylem, üzerinde Babakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşelir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Kamer İnşaat'tan Levent Eyüboğlu'nun bulunduğu "Fetih Beyoğlu Grand Pera 3D" biletlerinin yırtılmasıyla son buldu.

Kamer İnşaat'ın projesinde,  yerin altına inerek binaya üç kat daha eklemek, Emek Sineması'nı dördüncü kata taşımak, toplam on sinema salonlu yapının girişini pasaj haline getirmek, binaya yeni yemek ve alışveriş mağazaları açmak gibi planlar var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-filmi-izlemiyoruz_91550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!