Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

''Bu Proje ile Büyük İhtimalle Büyükçekmece Su Havzası ve Terkos Su Havzasını Kaybedeceğiz''

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman ise böyle bir projenin hem artıları hem de eksileri bulunduğunu belirtti. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp ise, Kanal İstanbul Projesinin açıklanan haliyle ''çok muğlak, bilimsellikten uzak, hayal mahsulü bir şey'' olduğunu ileri sürerek,

yapi.com.tr / AA
''Bu Proje ile Büyük İhtimalle Büyükçekmece Su Havzası ve Terkos Su Havzasını Kaybedeceğiz''

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman ise böyle bir projenin hem artıları hem de eksileri bulunduğunu belirtti.

Proje ile İstanbul'da saatli bomba gibi geçen tankerlerin İstanbul'un içinden geçmemesinin gündeme geleceğini söyleyen Kahraman, ''İstanbul Boğazı'nın ise kent içi trafiğe yönelik kullanımı gündeme gelecek. Ama bunun için Lozan'ın yeniden yazılması gerekiyor. Bu sadece bizim karar vereceğimiz bir konu değil'' dedi.

Tayfun Kahraman, projenin eksilerine ilişkin olarak da, ''Çevresel değerler anlamında; orman alanları ve su havzalarının bulunduğu alanların kaybı anlamına geliyor. Adapazarı'ndan, Melen'den İstanbul'a su getiriyoruz. Bu proje ile büyük ihtimalle Büyükçekmece su havzası ve Terkos su havzasını kaybedeceğiz. Bunların kaybı ile İstanbul tamamen dışa bağımlı olacak, Trakya'dan su getiren, hatta dışarıdan su ithal eden kent haline gelecek'' diye konuştu.

''Bu doğaya müdahaledir, tarihe müdahaledir, kente müdahaledir'' 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp ise, Kanal İstanbul Projesinin açıklanan haliyle ''çok muğlak, bilimsellikten uzak, hayal mahsulü bir şey'' olduğunu ileri sürerek, ''Gerçekleştirilebilir olduğunu düşünmüyorum'' dedi.

Harp, Kanal İstanbul'un Başbakanın açıklamasında kendisinin de ifade ettiği gibi şu anda sadece bir hayal olduğunu, kanalın ne geçeceği güzergahın tam olarak belirlendiğini ne de ciddi bir etüt çalışması yapıldığını söyledi.

Projenin maliyetinin de belli olmadığını ifade eden Harp, ''Üçüncü Boğaz Köprüsünde olduğu gibi sadece helikopterle dolaşıp kafasından bir güzergah geçirip böyle bir proje ortaya atıyor'' diye konuştu.

Harp, projenin daha maliyetin ortada olmadığını, hangi kaynaklarla yapılacağının da belli olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Kent dokusuna, doğal çevreye, tarihi çevreye vereceği zararlar nelerdir belli değil. İstanbul'a yeni bir nüfusun akmasına, kentin daha da büyümesine neden olacak mı? Olmayacak mı? belli değil. Dolayısıyla çok muğlak, bilimsellikten uzak, sadece hayal mahsulü bir şey. Ben bu açıklamayı tamamen gündemi değiştirmek, ilgi odağı olmak için yapılmış bir açıklama olarak değerlendiriyorum.

Sadece Boğaz'dan geçen trafiği ortadan kaldırmaya yönelik böyle bir proje mantıklı bir olay değildir. Başka seçenekler düşünülmelidir. İstanbul'un doğal yapısı, kentsel yapı ve tarihi yapısını bozmadan, nüfus artışına neden olmayacak birşey yapılması gerekir. Bunlar düşünülmeden böyle bir projenin, sadece hayal mahsulü bir projenin bu haliyle açıklanmış olması siyasi nedenledir, seçim yatırımıdır.''

Harp, böyle bir projenin ne kadar gerekli olduğunun da ayrı bir tartışma konusu olduğunu, yapılacak işin getirisinin götürüsünün ne olacağının düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

''Bu helikopterle gezerek yapılacak bir tespit ve planlama olamaz'' diyen Harp, bu çalışmanın; bilimsel, akademik çalışmaların da dahil edildiği, özellikle uzmanların karar verebilecekleri bir çalışma olması ve mutlaka halka sorularak yapılması gerektiğini ifade etti.

Serdar Harp, ''Bu doğaya müdahaledir, tarihe müdahaledir, kente müdahaledir. Bu anlamda böyle bir proje hem gerçekleştirilebilir değildir hem de gerçekleştirilebilir olması halinde bunların tartışılması gerekir'' dedi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-proje-ile-buyuk-ihtimalle-buyukcekmece-su-havzasi-ve-terkos-su-havzasini-kaybedecegiz_87072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!