Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Bu Yıl Faiz Artırımı için 3 İmkan Var"

ABD Merkez Bankası başkanları konuştu. Açıklamalarda Atlanta Fed Başkanı Lockhart'ın "Bu yıl 3 faiz artırımı için imkan görüyorum" sözleri öne çıktı.

yapı.com.tr
"Bu Yıl Faiz Artırımı için 3 İmkan Var"

FED başkanları faiz artırımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dünya'nın haberine göre, Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart, FED'in bu yıl faiz oranlarını 3 kez artırabileceğini, ancak Nisan ayında ille de bir faiz artırımı yapılmasının gerekli olmadığını söyledi. Nikkei gazetesine konuşan Lockhart, "Bu yıl 4 faiz artırımı beklemiyorum, ancak 3 faiz artırımı için imkan olduğunu düşünüyorum" dedi.

FED'in faiz artırımlarında hızlı olması gerektiğine tamamen inandığını ifade etmeye son veren Lockhart, "Sabırlı ve ölçülü hareket etme yaklaşımında bir politika hatası olması riski görmüyorum. Veriler iyi gelse de nisan ayında bir faiz artırımı yapmamamız bir zorunluluk olmayacak" diye konuştu.

"Faiz artırımlarına ihtiyatlı yaklaşımı destekliyorum"

Öte yandan New York FED Başkanı William Dudley, yurt dışındaki yavaş büyümeden kaynaklanan riskler dikkate alındığında FED'in faiz artırımları konusunda ihtiyatlı şekilde hareket etmesi konusunda Başkan Janet Yellen'in görüşlerini paylaştığını söyledi.

Virginya Askeri Enstitüsü'nde konuşan Dudley, "Eğer ABD ekonomisi ılımlı bir hızla büyümeye, işsizliği aşağı ve enflasyonu yukarı itmeye devam eder ise, Fed faiz oranlarını kademeli şekilde normalleştirir. Başkan Yellen'in söylediği her şeye katılıyorum" dedi.

Dudley konuşmasında ayrıca 2008 yılında Wall Street bankalarının kurtarılmasına yöneltilen eleştirilere hak verdiğini ancak o zamanın şartları ve kullanılabilecek araçlar dikkate alındığında iyi bir iş çıkardıklarına da inandığını da söyledi.

Dudley, "Kurtardığımız büyük finansal kurumlara karşı tavır ile evlerini veya işlerini kaybeden milyonlarca kişiye karşı davranışlar arasında temel olarak adaletsizlik olduğu yönündeki eleştirilere katılıyorum. Ancak Fed'in rolü ve yetkisi dikkate alındığında iyi tercihler yaptığımızı düşünüyorum" diye konuştu.

"Martta 200 bin civarında istihdam artışı çok iyi olur"

Bu arada Chicago FED Başkanı Charles, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verileri öncesi yaptığı değerlendirmede, verinin Mart ayında 200 bin civarında bir istihdam artışına işaret etmesi halinde bunun "çok iyi" olacağını söyledi. Bununla birlikte Evans, istihdam piyasası başa baş noktasına yaklaştıkça ve ücretler artmaya başladıkça istihdam artışının düşmeye başlamasını beklediğini de vurguladı.

Yatırımcılar, tarım dışı istihdam artışının Mart'ta 205 bin olduğunu tahmin ediyorlar.

Evans, New York'ta katıldığı bir forumun ardından gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Tam istihdam seviyesinde yaklaştıkça istikrarlı istihdam artışının aylık 100 bin seviyesine daha yakın olacağını düşünüyorum. İyi istihdam büyümesi görmeye devam etmeyi bekliyorum" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yil-faiz-artirimi-icin-3-imkan-var_143978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!