Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bunu Yapan Kültür Bakanlığı

Nevşehir’e bağlı Avanos ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki açık hava müzesi Zelve’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iki ay önce hem de ‘çarpık yapılaşmayı önlemek’ gerekçesiyle başlatılan inşaat, bu bölgede yaşayan halkı ve turistleri şoke etti. 1995 yılında planlanan ve bu yıl uygulamaya konulan proje, AK Parti’li Avanos Belediyesi ile

Radikal Gazetesi
Bunu Yapan Kültür Bakanlığı

Nevşehir’e bağlı Avanos ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki açık hava müzesi Zelve’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iki ay önce hem de ‘çarpık yapılaşmayı önlemek’ gerekçesiyle başlatılan inşaat, bu bölgede yaşayan halkı ve turistleri şoke etti. 1995 yılında planlanan ve bu yıl uygulamaya konulan proje, AK Parti’li Avanos Belediyesi ile  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı da karşı karşıya getirdi. Zelve Açık Hava Müzesi’nin hemen girişinde yer alan  inşaat, bir süre önce ‘projeye uygun’ olmadığı gerekçesiyle Avanos Belediyesi tarafından mühürlenip durduruldu.

‘Bunun için mi geldik?’

İnşaat alanında başlama tarihi ve inşaatı yapan firma ve yaptıran kurumla ilgili kimlik bilgileri yer almazken, binadaki belediyenin mühürünün de dikkat çekmemek için söküldüğü gözlendi. Ünlü vadiyi gezerken karşılarına beton bir inşaat çıkan turistler şaşkına dönüyor. İskoç turist Elizabeth Keddie, “Bu bina tarihi bu yere yakışmıyor. Burası sadece sizlerin değil, bütün dünyanın ortak kültür mirasıdır. Böyle bir yere böyle bir bina yapılmasını protesto ediyorum” dedi.

Zelve’nin bulunduğu alandaki Aktepe Köyü Muhtarı Rıfat Demirtaş da birçok turistin Avanos Belediye Başkanı Mustafa Kırıkçı’ya yazdığı dilekçelerle inşaatı protesto ettiğini söyledi. Demirtaş bir Fransız turistin belediye başkanına yazdığı dilekçede, “Ben buraya tarihi eserleri görmeye geldim. Beton yığıları görmeye gelmedim” dediğini aktardı.

‘Biz yapsak hapise...’

Aktepe köyünün eski muhtarı Abdullah Şengül ise Zelve’nin Kapadokya’nın Göreme, Yeraltı şehri, Ürgüp ve Göreme gibi önemli bir tarihi mekânı olduğunu vurguladı:

“Bu bölge birinci derecede sit alanı. Burada yapılan binaya belediye izin vermedi. Bu tarihi ve doğal dokuyu bozacak her türlü yapılaşmaya karşıyız. Ben yetiştirdiğim üzümlere asmalık ağaç diktiğim için ağır cezada yargılandım. Vatandaş evinin önündeki merdiveni onarsa mahkemeye verilir, 20 ay hapse çaptırılır. Bu bina burada yapılırsa bu bölgede betonlaşmanın önü açılır. Ben Zelve’de doğdum. Taş düşmesi sonucu birileri ölünce köy buradan taşındı. Daha sonra da devlet burayı istimlak etti. Üstelik araziler köylüden alınırken değersiz arazi denilerek istimlak edildi. Turizm köyün en önemli geçim kaynağı.”

Yetkililerden alına bilgiye göre, projesi Ankara’dan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan ve denetlenen inşaat, dört kısımdan oluşuyor: Tuvalet, hediyelik eşya dükkanları, turizm bürosu ve bilet gişesi... Avanos Belediye Başkanı Mustafa Körükçü, inşaatın Koruma Kurulu kararından sonra yapıldığını belirterek, “Şu anda belgelerini inceliyoruz. Daha fazla konuşmak istemiyorum” diye yanıt verdi. Nevşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ise kendilerinin uygulayıcı olduğunu, projenin Ankara’dan yapılarak inşaata başlandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bunu-yapan-kultur-bakanligi_72433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!