Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa'da 560 Yıllık Hamam Müzeye Dönüştürüldü

Bursa Büyükşehir Belediyesince restore edilen 560 yıllık Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı, 148 senelik geçmişi bulunan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ait eserlerin sergilendiği müze olarak ziyarete açıldı.

yapi.com.tr/AA
Bursa'da 560 Yıllık Hamam Müzeye Dönüştürüldü

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, dönemin Bursa Valisi İzzet Paşa tarafından 1868 yılında yoksul ve kimsesiz çocukları korumak amacıyla ıslahhane olarak açılan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 148 yıllık tarihine ait eserler, okulun bahçesindeki Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, bıçakçılık, hamam, tarım, vakıf eserleri ve büyük tarih müzelerini de kente kazandıracaklarını bildirdi.

Bursa'nın değerlerini gün yüzüne çıkarmak amacıyla binlerce yıllık arkeolojik bölgelerden 2 bin 300 senelik Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapıların ayağa kaldırılmasına kadar her alanda yoğun bir çalışma sergilendiğini vurgulayan Altepe, şunları kaydetti:

"Büyükşehir Belediyesi, müzecilik alanında da marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Tarihi Müzesi, Arkeopark ve Cumalıkızık Köy Müzesi ile müzecilikte referans alınan bir kurum haline gelen Büyükşehir Belediyesi, bir müze de Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kazandırdı. Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adını alan okulun bahçesindeki 560 yıllık Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı, Büyükşehir Belediyemiz tarafından restore edildi. Restore edilen tüm tarihi yapıları yaşayan mekanlar haline getiren Büyükşehir Belediyemiz, bu tarihi hamamı da okulun 148 yıllık tarihine ışık tutan bir müzeye dönüştürdü."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-560-yillik-hamam-muzeye-donusturuldu_144637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!