Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

68 Yıllık Stat Tarihe Karışıyor!

Bursa’da, Mustafa Kemal Atatürk’ün yapımı için bin lira bağışta bulunduğu ve 1948 yılından beri futbol karşılaşmaları ve resmi törenlere ev sahipliği yapan Atatürk Stadyumu’nun yıkımına başlandı. Yıkılan stadyumun alanı, tarihi tribünü ve zemini korunarak meydana dönüştürülecek.

yapi.com.tr
68 Yıllık Stat Tarihe Karışıyor!

DHA'nın haberine göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 400 bin metrekare proje ve 190 bin metrekarelik inşaat alanıyla Bursa’nın en büyük yapılarından Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nun, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmasının ardından, eski stadyumun bulunduğu alan için yeni plan hazırlandı. Ancak Bursa Barosu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve Bursa Atatürk Stadyumunu Koruma ve Yaşatma Derneği (BASKOD) plana itiraz ederek dava açtı. İdare Mahkemesi tarafından plan iptal edilince, Bursa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Stadyumu’nun doğal dokusuyla yaşatılmasına yönelik yeni proje hazırladı.

Yapımı için 1926 yılında Atatürk’ün bizzat 1000 lira bağışta bulunması, 1948 yılından bu yana spor karşılaşmaları ve resmi törenlere ev sahipliği yapması nedeniyle Bursa tarihinde aynı bir önemi bulunan stadyum ile ilgili aldıkları kararı geçen Ağustos ayında açıklayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şu bilgileri verdi:

"Özellikle kapalı tribün kısmı kalacak. Diğer tribünlerin de sadece üstte kalan kısımları yıkılacak. Böylelikle 15 bine yakın insanın oturabileceği amfi tiyatro şeklinde tribünü olan, aynı zamanda Bursaspor’un hatırası olarak saha ile birlikte stat da yaşatılmış olacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler yapılabilecek hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüzbinlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı meydan, yaşam alanı kazanırken, Atatürk Stadı’nın tüm izleri de yaşatılacak."

Yıkım ihalesi yapıldı

Bu açıklama ardından Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Atatürk Stadyumu’nun yıkım ihalesi yapıldı. Yıkım öncesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, stadyumdaki koltukları Orhangazi, İnegöl ve Karacabey statlarına gönderdi.

Uludağ Üniversitesi’nce depreme dayanıksız olduğu tespit edilen stadyumun ilk aşamada sonradan eklenen tribünleri ve önündeki işyerlerinin yıkımına başlandı.

Bursa Atatürk Stadyumunu Koruma ve Yaşatma Derneği (BASKOD) Başkanı Ali Küçüksarı, "Umarız tarihi tribün ve yeşil sahaya dokunmazlar ve böylece Bursa’ya bir yeşil alan kazandırılmış olur" dedi.

Bursa Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek de, tarihi tribün ve zeminin korunmasını istediklerini belirterek, Başkan Altepe’nin verdiği sözü tutmasını beklediklerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/68-yillik-stat-tarihe-karisiyor_151954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!