Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bursa’nın İlk Mimarlık Festivali Bursa Archifest 2018 Gerçekleşti

Sürdürülebilirlik ana başlığı altında genç mimarlara “Devamı seninle gelecek” diyen Bursa Archifest 2018, dopdolu programıyla mimarlık dünyasını 28 Kasım günü Podyumpark’ta bir araya getirdi. Gün boyunca tasarımcı söyleşileri, atölyeler ve sergiler yapıldı.

yapi.com.tr
Bursa’nın İlk Mimarlık Festivali Bursa Archifest 2018 Gerçekleşti

Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin Art’ı Mekan Dergisi organizasyonu ile gerçekleştirdiği Bursa Archifest 2018, mimarlık ve tasarım dünyasının değerli isimlerini ağırladı.

“Mimarlık nedir? Sadece göze hitap edeni tasarlamak mı? Müşterinin dediklerine uymak mı? Yaratıcı tasarımlar ortaya koyarken fonksiyonu, sorumlulukları unutmak doğru mu? Diğer tüm meslekler gibi mimarlık da çevresinden, doğadan, insandan ve gelişen teknolojilerden etkileniyor. Tam da bu gelişmelerin ortasında mimar ne tasarlamalı, nerede durmalı? Devamı nasıl gelecek?” soruları; “Kentim için ne yapabilirim”, “Doğayla barışık bir mimari mümkün mü?”, “Geleceğin mimarisinde akademi işin neresinde?”,“Kent mimarisine sosyal bir bakış”, “Bugünün mimarisine yenilikçi yaklaşımlar”, “Kentin mimari üzerinden dönüşümü”, “Tasarımın farklı notaları”, “Mimarlığa merhaba” başlıkları altında ele alındı. 


Ömer Faruk Şahin, Nilüfer Akıncıtürk, Didem Güneş YılmazAçılış oturumu Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Mimar Ömer Faruk Şahin, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Dr. Didem Güneş Yılmaz’ın “Kentim için ne yapabilirim” başlıklı konuşmaları ile gerçekleşti.

Kentim için ne yapabilirim” başlıklı sunumda; soruyu ilk önce kendimize sormamız gerektiği ve en büyük görevin tasarımcıya düştüğü aktarıldı. Öğrencilerin yaptıkları tasarımların ileride kentleri geleceğe taşayacağı anımsatılarak; kente karşı işlenen suçları engelleyen, özgün tasarımların yapılması ve kent için farkındalık yaratmaları gerektiği vurgulandı.Mimar Özgül Öztürk, Doç. Dr. Deniz Aslan, Akademisyen&Mimar Kenan Güvenç, Mimar Merve Akdağ Öner, İç Mimar Yunus Emre Kara, Mimar Sinemis Kara, Mobilya Tasarımcısı Deniz Üner, Mimar Can Çinici, Y. Mimar Alper Derinboğaz, Mimar Hakan Demirel, Mimar Durmuş Dilekçi, Tasarımcı Derin Sarıyer, Prof. Dr. Özgür Ediz, Mimar Cansu Cürgen, Tasarımcı&Mühendis Avşar Gürpınar konuşmacı olarak etkinlikteydi.Özgül Öztürk, Deniz Aslan

Mimar Özgül Öztürk ve Doç. Dr. Deniz Aslan'ın “Doğayla barışık bir mimari mümkün mü”? başlıklı söyleşilerinde ekolojik mimarlığın her tasarıma göre farklı ele alınması gerektiğinin önemi paylaşıldı.

Kenan Güvenç, Can Çinici


Akademisyen&Mimar Kenan Güvenç ve Mimar Can Çinici’nin birlikte yer aldığı "Kentin Mimari Üzerinden Dönüşümü" başlıklı sunumda ise kentin bir tasarım objesi olmadığı, mimarlığın kentten farklı düşünülmemesi gerektiği vurgulandı.