Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'ya Bu Seçimde Kadın Eli Değebilir mi?

Bursa’nın AKP’li Başkanı Hikmet Şahin bu kez DP’den aday. AKP’nin Bursa merkez adayı ise, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe. CHP ise bu kez "Bursa’ya kadın eli değmeli" diyen bir adayla, Sena Kaleli ile yola çıkmış.

Milliyet Gazetesi
Bursa'ya Bu Seçimde Kadın Eli Değebilir mi?

Bursa’nın AKP’li Başkanı Hikmet Şahin bu kez DP’den aday. AKP’nin Bursa merkez adayı ise, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe. CHP ise bu kez "Bursa’ya kadın eli değmeli" diyen bir adayla, Sena Kaleli ile yola çıkmış.

Bursa için en doğrusu, işe 2004 yerel seçim sonuçlarından başlamak. O günlere ait izlenim notları işşizlikten, ekonomik sıkıntılardan dem vuruyor. Bu durumun AKP’yi zorlayabilmesinden küçük bir olasılık olarak söz ediliyor. Nitekim, "küçük olasılık" beklendiği gibi gerçekleşmiyor. AKP adayı Hikmet Şahin, büyük bir farkla İnegöl Belediye Başkanlığı koltuğundan Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna "büyük bir rahatlıkla" oturuyor. En yakın rakibinin neredeyse üç katı oy alarak.

Bu kez DP’den

2009 ile benzerlikleri hemen kurabiliriz: Ekonomik kriz ve işşizlik bu kez kendisini daha fazla hissettiriyor. Hikmet Şahin tekrar aday. Ama, bu kez Demokrat Parti’den. Karşısında ise AKP’den yine bir ilçe belediye başkanı; Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe. O da bu kez Hikmet Şahin’in 2004 yılında yaptığını yapmaya, ilçe belediye başkanlığından, büyükşehir belediye başkanlığına "terfi" etmeye hazırlanıyor.

Hikmet Şahin, anlattığına göre, Bursa Milletvekili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile anlaşmazlığa düştüğü, partiden gelen direktifleri gözü kapalı yerine getirmediği için tekrar aday gösterilmemiş. Şahin’e göre, seçim yarışı AKP adayı Recep Altepe ile kendi arasında "başa baş" sürüyor.

Altepe’nin itirazı

O öyle diyor ama, AKP adayı Recep Altepe onunla aynı fikirde değil. Ona göre, Hikmet Şahin bırakın yarışı başa baş sürdürmeyi "rakibi dahi değil". Alacağı oyun yüzde 5’lerde kalacağını öne sürüyor. "Rakibiniz kim?" diye sorunca, tereddütsüz yanıt veriyor: CHP adayı Sena Kaleli. "Ama, onunla da aramdaki fark 15-20 puan falan olur" diyor.

Recep Altepe, Osmangazi’yi nasıl bir "kültür şehri" haline getirdiklerinden söz ediyor. Sahi, ünlü "kırmızı sokaklar" tartışması, İnegöl’de onun belediye başkanlığından çıkmamış mıydı? Doğru oradan çıkmıştı. Ama, Altepe, işin aslının bu olmadığını, mahalle sakinlerinin şikayetçi oldukları, "içkili mekan ve barları belirlenmiş sokaklara taşımak istediklerini, istek gelirse bu durumun her zaman gündemde olduğunu" vurguluyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursaya-bu-secimde-kadin-eli-degebilir-mi_67626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!