Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir 2009’da Yatırıma Devam Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 Yılı Faaliyet Raporu, Belediye Meclisi’nde onaylandı. Raporu Meclise sunan Başkan Topbaş, küresel krize rağmen 2009 yılında da yüksek bir performans gösterdiklerini belirterek, “Hizmetle dolu onurlu bir yıl geçirdik. Önümüzdeki 4 yılda da böyle olacak” dedi.

ibb.gov.tr
Büyükşehir 2009’da Yatırıma Devam Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 Yılı Faaliyet Raporu, Belediye Meclisi’nde onaylandı. Raporu Meclise sunan Başkan Topbaş, küresel krize rağmen 2009 yılında da yüksek bir performans gösterdiklerini belirterek, “Hizmetle dolu onurlu bir yıl geçirdik. Önümüzdeki 4 yılda da böyle olacak” dedi.

İBB tüm kamu yatırımlarının yüzde 26’sını yapıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 Yılı Faaliyet Raporu, Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmelerin ardından kabul edildi. Faaliyet Raporu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Meclis Üyelerine sunuldu. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları ve Daire Başkanları da hazır bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tüm kamu yatırımlarının yüzde 26’sını tek başlarına yaptıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bir yıl, bir an gibi geçti. Bir yıl, bizim onurlu yılımız diye düşünüyorum. Ekonomik krize rağmen başarılı çalışmalar yaptık ve önümüzdeki 4 yılda da daha böyle olacak” dedi.

“Kültür-sanat, kongre ve spor merkezlerinde dünyayla yarışıyoruz”

Kadir Topbaş, 19 yıldır tamamlanamayan Ataköy Sinan Erdem Spor Kompleksi’ni 71 milyon lira harcayarak rekor bir hızla bir yılda bitirdiklerini ifade ederek, “Yaklaşık 16 bin kişilik devasa kapasiteli ve çok amaçlı bu salon ülkemizin en büyük spor salonu oldu. İstanbul’un gururu oldu. İstanbul’daki spor, kültür-sanat ve kongre merkezleri dünya ile yarışır hale geldi” diye konuştu.

İstanbul’daki kültür-sanat ve kongre salonlarının dünyada dillere destan olduğunu ve şehrin bu alanda birinci lige çıktığını anlatan Başkan Topbaş, İstanbul Kongre Merkezi’ni 13 ayda tamamladıklarını, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni de çok kısa zamanda yenilediklerini hatırlatarak, şöyle konuştu;

“Geçmişte İstanbul’da bir güvensizlik ortamı vardı. Geçmiş siyasetçilerimiz topluma yeterli güveni veremediği için insanlar tedirgindi. Çünkü insanlar aldatıldı veya söz verildiği halde yapılmadı. Kültür sanat alanında yaptığımız işlerin büyüklüğü sadece koltuk sayısından bile anlaşılıyor. 1421 olan koltuk sayısını son 6 yılda 20 bin 529’a çıkarttık. 6 yılda yaptığımız kültür-sanat yatırımlarının maliyeti 1 milyar 670 milyon liraya ulaştı.”

Ataköy Biyolojik Arıtma Tesisi bu yıl açılıyor

Tamamladıkları Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile Marmara Denizi’ni kirleten suların arıtılacağını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Tesisin açılışını 2010 yılı içinde yapacağız. Avrupa'nın en büyük tesisi olacak. Bu tesiste çamurdan enerji de üretilecek. Arıtılan çamurdan tesisin ihtiyacı olan enerjinin yüzde 30'u karşılanacak. Tesiste kurutulan çamur çimento fabrikalarında ikincil yakıt olarak kullanılacak. Bu tesis Ayamama ve Tavukçu Derelerinin denize döküldüğü sahil yüzülebilir kritere ulaşacak. Buna ek olarak Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin yapımına başladık. Tesisin maliyeti 116 Milyon 620 bin avro” diye konuştu.

İstanbul genelinde 28 arıtma tesisinde günde 4 milyon 736 bin 285 metreküp atıksu arıtıldığına dikkat çeken Kadir Topbaş, şehrin eskiden olduğu gibi bir sahil kenti haline geldiğini ve sahillerin 421 kilometresinin yüzülebilir hale geldiğini kaydetti. Florya sahilini işgal eden 428 yapıyı yıkarak sahili halkın kullanımına açtıklarını, denizleri temizlerken dere ıslahları konusunda da gerekli çalışmaları yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, bugüne kadar 816 milyon lira harcayarak toplam 129 kilometre dere ıslahı gerçekleştirdikleri belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-2009da-yatirima-devam-etti-_78697.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!