Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyükşehir 2010’da İzmir’i Uçuracak

Yeni yılın ilk aylarında opera binası, teleferik ve sosyal yaşam kampusü için ihaleye çıkılacak. Olimpik buz pateni salonu, Bornova Amfitiyatrosu ve Gaziemir Semt Garajı gibi projeler, Eylül 2010’a kadar tamamlanacak.

Milliyet Gazetesi
Büyükşehir 2010’da İzmir’i Uçuracak

Kent genelinde metro ve raylı sistem yatırımlarını sürdüren, küçük yerleşimlere çok amaçlı salon kazandırılması gibi çalışmalara devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2010’a damga vuracak projeler için de hazırlık yapıyor. Fuarlar-kongreler kenti olma hedefi doğrultusunda yaşama geçirilecek Gaziemir’deki yeni fuar alanı için yeni yılın başında proje ihalesine çıkılacak. Aynı tarihlerde Buca’daki 65 bin 302 metrekare alana “Sosyal Yaşam Kampusü” kurmak için de proje ihalesi gerçekleştirecek.

Karşıyaka’da, 25 bin metrekarelik alanda oluşturulacak İzmir Opera Binası için jüri çalışmalarını da başlatan Büyükşehir, ‘sanatın mabedi’ diye nitelendirilen Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi kadar görkemli ve uluslararası nitelikte teknik alt yapıya sahip ‘opera binası’ için de 2010 başında Ulusal Mimari Proje yarışması  için ilana çıkacak.

Peş peşe ihaleler

Otopark yapılmak için kamulaştırılan, Alsancak Hocazade Camii’nin karşısındaki 938 metrekarelik alanda 300 araç kapasiteli; Hatay 100 Sokak’ta 400 araç kapasiteli katlı otoparklar kurulması için de yıl içinde proje ve yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Üçkuyular ve Evka 3’e metro bağlantılı aktarma merkezleri kurulacak. Evka 3 aktarma merkezinin yanında, Ege Üniversitesi’ne yakınlığı nedeniyle ‘gençlik merkezi’ kurulması da planlanıyor. Kentin muhtelif noktalarında “Aile Danışma Merkezleri” kurulması için de çalışmalar gerçekleştirilecek. Ayrıca Altındağ’da oluşturulacak kültür merkezi için yapım ihalesine çıkan Büyükşehir, yılbaşında inşaat çalışmalarına başlayacak. Eskiyen Teleferik’in yeniden yapılması için de 7 Ocak’ta proje ve yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Evka 5 Köprülü Kavşağı’yla Buca-Yeşildere Çevre Yolu bağlantısının yapımları da bitecek.

Kentteki önemli derelerin üzerlerine araç trafiği için ihtiyaç duyulan karayolu üstgeçitleri, trafik yoğunluğu çok olan ana arterlere de yürüyen merdivenli asansörlü yaya üstgeçitleri yapılması çalışmaları da sürecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-2010da-izmiri-ucuracak_75024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!