Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir Seyir Teraslarını Yıkmıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, merhum başkan Piriştina’nın mirasına sahip çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Piriştina döneminde, Konak Pier ile Pasaport İskelesi kıyı bandı düzenlemesi kapsamında yapılan ahşap seyir terasları, İzmililer tarafından kısa sürede benimsendi.

Hürriyet EGE
Büyükşehir Seyir Teraslarını Yıkmıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, merhum başkan Piriştina’nın mirasına sahip çıkıyor.

Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Piriştina döneminde, Konak Pier ile Pasaport İskelesi kıyı bandı düzenlemesi kapsamında yapılan ahşap seyir terasları, İzmililer tarafından kısa sürede benimsendi. Seyir teraslarında eşsiz Körfez manzarasında dinlenmeye, sohbet etmeye gelen İzmirlilere daha sonra turistler de eklendi. Bölgedeki kahvehaneler de seyir teraslarına çay servisi yaptı. Yoğun ilgi üzerine son dönemde seyir terasları dışı ve çevresi kentin yaşam alanlarından birine dönüştü.

2007 yılında kesinleşti

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Liman Başkanlığı’nın, limanı daralttığı, gemilerin bağlama yerlerine zarar verdiği gerekçesiyle seyir teraslarının yıkımı için Büyükşehir Belediyesi’ne karşı açtığı dava 2007 yılı sonunda kesinleşti. İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin seyir teraslarının yıkımı kararı Yargıtay tarafından da onaylandı. Ancak, Büyükşehir terasları yıkmadı. Maliye Bakanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı da bugüne kadar İzmirlilerin tepkisi nedeniyle yıkıma yanaşmadı. Belediye’ye bir kaç kez yıkması için tebligat gönderildi. 

Davayı açan geri adım attı

Yıkım kararının kesinleşmesi sürecinde İzmirlilerin tepkisi üzerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da müdahalesiyle davayı açan Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Liman Başkanlığı geri adım attı. Terasların yıkımını istemediklerini, Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine başvurmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine uzlaşma ortamı sağlandı. Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü’nün talebi üzerine, Büyükşehir Belediyesi seyir teraslarını 1/1000 ölçekli plana işledi. Ancak, iskele olarak kabul edilmese için 20 metre olması gereken seyir teraslarının 25 metre uzunluğunda olması nedeniyle plan kabul görmedi.

Kocaoğlu: Ben Yıkmam

Maliye Bakanlığı Muhakemat Müdürlüğü’nün başlattığı icra işlemi nedeniyle İzmir 13. İcra Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi’ne icra emri gönderdi. Belediye’ye 26 Şubat’ta tebliğ edilen emirde seyir teraslarının 6 gün içinde yıkılması, kıyının eski haline dönüştürülmesi istendi. Büyükşehir Belediyesi, 4 Şubat Perşembe günü (dün) biten yasal sürede yıkımı yine gerçekleştirmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Seyir teraslarını yıkan başkan olmam. Kim yıkarsa yıksın” açılaması yaptı.İzmir’de gözler artık Maliye Bakanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı’na çevrildi. Yasal olarak seyir teraslarını yıkma ve maliyetini Büyükşehir Beldeyesi’nden tahsil etme yetkisi bulunmasına karşın, yıkımın yapılacağına dair net bir açıklama yapılmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-seyir-teraslarini-yikmiyor_77300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!