Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyükşehir Yasası: İki Belediyeden Birisinin Kapatılması Gündemde

İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen, 13 ilin büyükşehir olmasını ve 29 ilde İl Özel İdareleri’nin kapatılmasını öngören “5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu” 12 Kasım’da Belediyeler Genel Kurulu'nda kabul edildikten sonra, 5 Aralık’ta cumhurbaşkanı tarafından da onaylandı.

Büyükşehir Yasası: İki Belediyeden Birisinin Kapatılması Gündemde

Her iki belediyeden birinin kapatılmasını öngören yasa ile, üstelik yerel seçimler öncesinde, “etkin çalışmadıkları” ve “kaynak israfı yaptıkları” gerekçesiyle 559 belediye kapatılacak.

Bu yasa ile şehir merkezine yüzlerce kilometre ötede bulunan ilçe, belde ve köylerdeki belediye hizmetlerinin büyükşehire bağlanması durumunda, kırsalda kamu hizmeti bitme noktasına gelecek.

Bu yasa ile kamu hizmetleri kâr amaçlı özel kesime devredilecek ve kentsel dönüşümde olduğu gibi kent rantları onlara aktarılacak. Hatırlanacağı gibi, Afet Odaklı Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen yasa ile belediyelerin kimi yetkileri kısıtlanıyor, bu yetkiler bakanlığa devrediliyordu.

Aralık ayında bu yasa ile ilgili olarak yaşanan son gelişme ise, kapanması kesinleşen 33 belediyenin, Büyükşehir Yasası’nın onaylaması sırasında geçen 24 gün içinde birleşerek kapanmaktan kurtulması oldu. Cumhurbaşkanının 13 gün sonra onaylaması, bazı beldeler için 'fırsat'a dönüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-yasasi-iki-belediyeden-birisinin-kapatilmasi-gundemde_103510.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!