Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikirtepe: İmar Haklarının Arttırıldığı Bir Kentsel Dönüşüm Projesi

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi süreci, 1/100.000 Çevre Düzeni Plan Notu değişikliğinin Kasım 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde kabul edilmesiyle başlamış oldu.

Fikirtepe: İmar Haklarının Arttırıldığı Bir Kentsel Dönüşüm Projesi

Fikirtepe deprem odaklı kentsel dönüşüme yönelik hazırlanan ve parsellerin birleştirilerek imar haklarının arttırıldığı bir kentsel dönüşüm projesi olarak biliniyor. Fikirtepe'de birleştirilerek oluşturulan her adada farklı bir yapılanmanın olması planlanıyor.

Aralık 2011’de kadar imar haklarının bu denli arttırıldığı ve pilot bölge olarak belirlenen, Fikirtepe'de arsa fiyatlarının 10 kat yükseldiği haberleri yayılmaya başladı. Fikirtepe için verilen bu imar hakları Kadıköy’deki imar hakkının neredeyse iki katı, yani bu, yaklaşık on bin kişinin yaşadığı Fikirtepe'de ilave on bin kişi daha yaşayacak demek oluyor. Yapı stoku açısından sağlıksız bir görüntü vermesi projeyi meşrulaştıran etkenlerden birisi oldu. Ancak parsel birleştirerek yeni yapı adaları oluşturma ve imar haklarının 2-3 kat arttırma ile sağlıklı bir kentsel dönüşüm uygulaması beklenmiyor; bölgeye spekülatörlerin müdahalesi, rant paylaşımı ve en sonunda nüfus, üretim ve yerleşim dokusunu tamamen değişecek olması projenin başarısızlığı olarak hatırlanacak…

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepe-imar-haklarinin-arttirildigi-bir-kentsel-donusum-projesi_103516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!