Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB Yasası: Hükümetin TMMOB’yi işlevsizleştirip etkisizleştirme yasası

Hükümet, kamuoyunda ‘torba yasa’ olarak bilinen “Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı” ile TMMOB yasası ve mevzuatını değiştirme hazırlıkları içinde.

TMMOB Yasası: Hükümetin TMMOB’yi işlevsizleştirip etkisizleştirme yasası

TMMOB, gündemdeki taslağa ilişkin “Şimdi de kentsel dönüşüm diyerek kentlerimizi, kıyılarımızı, ormanlarımızı, doğal ve kültürel kaynaklarımızı yok etmektedirler. İşte bu nedenle TMMOB ve bağlı meslek odaları da, susturularak parçalanmak ve yandaş kuruluşlar haline dönüştürülmek istenmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Gündemdeki TMMOB yasası değişikliğinin tartışıldığı günlerde, medyada bir takım yanlı haberler yayımlanmaya başlandı.

1 Aralık 2012 tarihli Sabah gazetesinde “150 milyarlık neşter” başlıklı haber ve 4 Aralık 2012 tarihinde Enerjiport web sitesine imzasız girilen “Özelleştirmeye müjdeli haber!” başlıklı haberlerin üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı açıklamalarda bulundu.

Sabah gazetesinde “TMMOB’un bugüne kadar 150 milyar TL’yi geçen proje ile özelleştirme kararlarına karşı dava açmış ve birçok yatırımı engellemişti.” diye yapılan haber üzerine TMMOB Yasası’nın değiştirilme gerekçesi AKP İktidarının milyon dolarlık "rant" projeleri önünde engel olması olarak gösterilmiş oldu.

Enerjiport’un haberinde “TMMOB Kanunu yeniden ele alınarak yargıya taşınan özelleştirmeler önlenmiş olacak.” şeklinde yorum yapılmıştı.

Bu haberler üzerine Soğancı, “Bu haberler yayınlandıkça AKP’nin TMMOB Yasası’nı değiştirmeye yönelik bizce malum olan niyeti iyice açığa çıkıyor. Yargı bunların rantını kestikçe TMMOB epeyce düşman biriktirmiş.” diye konuştu.

TMMOB internet sitesi üzerinden sadece üyelerinin katılımı ile “AKP’nin kapalı kapılar ardından hazırladığı TMMOB’yi bölmeye, parçalamaya, etkisizleştirmeye yönelik yasa değişikliğini kabul etmiyor, örgütüme sahip çıkıyorum” konulu imza kampanyası başlattı.http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-yasasi-hukumetin-tmmobyi-islevsizlestirip-etkisizlestirme-yasasi_103512.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!