Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çağlayan Meydanı'nın Açılışı Yapıldı, Kanalistanbul Konuşuldu

Çağlayan Kavşağı ve Meydan Düzenlemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Başbakan Erdoğan törende, tartışmalı proje Kanalistanbul'a sahip çıktı, "Bu bir vizyon işi ve vizyonun gereğini yapıyoruz" dedi.

yapi.com.tr
Çağlayan Meydanı'nın Açılışı Yapıldı, Kanalistanbul Konuşuldu

Çağlayan Kavşağı ve Meydan Düzenlemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Başbakan Erdoğan törende, tartışmalı proje Kanalistanbul'a sahip çıktı, "Bu bir vizyon işi ve vizyonun gereğini yapıyoruz" dedi.

İstanbul trafiğini çözecek projelerin son halkası

“121 milyon liralık bir yatırımla inşa ettiğimiz bu hizmet, İstanbul'un ulaşım sorununun çözümü konusunda hayata geçirdiğimiz projelerin son halkası” diyen Başbakan Erdoğan, Çağlayan Adalet Sarayı'nın hizmete girmesiyle bölgedeki araç trafiğinin daha da artış gösterdiğini söyledi. Açılışını yaptıkları Çağlayan Kavşağı ile hem buradaki rutin trafiğin rahatlayacağını hem de Adalet Sarayı'nın Mecidiyeköy katılımına ve D-100 karayoluna entegrasyonunun sağlanacağını anlatan Erdoğan, trafiğin yer altına alınmasıyla da üst tarafın olduğu gibi yayaların hizmetine sunulduğunu belirtti. Çağlayan'ın İstanbul'un en büyük meydanını olduğunu belirten Erdoğan, Abide-i Hürriyet Parkı ile bütünlük oluşturacak şekilde, 22 bin metrekarelik alanı kapsayan bir meydan oluşturduklarını kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin son 7 yılda 231 kavşak ve 800 kilometre uzunluğunda yeni yol inşa ettiğini dile getiren Erdoğan, sadece geçen Ocak ayında bir toplu açılış töreniyle 28 kavşağı, 2 metro istasyonunu ve 3 stad bağlantı tünelini İstanbul'a kazandırdıklarını hatırlattı. İstanbul'u dünya çapında marka şehir haline dönüştürecek sembol projelerinden biri olan Marmaray'ın inşaatının hızla ilerlediğini ve 2013 yılında hizmete gireceğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karayolu Tüp Geçiş Projesi'nin temelini geçtiğimiz Şubat ayında attık. Adına lastikli sistem denilen bu projeyi tamamladığımızda Kazlıçeşme'den girecek bir araç, denizin altından, tüp geçitten geçerek, Anadolu tarafında Göztepe Kavşağı'na ulaşacak. Böylece, bugün 1,5 saatten fazla süren Kazlıçeşme-Göztepe arası 15 dakikaya inecek. Yine, Ankara-İzmir otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi'ni temelini geçtiğimiz Ekim ayında atmış, çalışmaları başlatmıştık. Aynı şekilde Ankara-İstanbul hızlı tren yolu hattının Ankara-Eskişehir bölümü tamamlandı, Eskişehir-İstanbul kısmında çalışmalar süratle devam ediyor".

'İstanbul aşkı'nın projesi: Kanalistanbul

"İstanbul'a olan aşkımızın, sevdamızın, İstanbul'u dünya kentleri içinde en üstlere çıkarma kararlılığımızın ürünü" olarak nitelediği Kanalistanbul projesinin müjdesini geçtiğimiz ay verdiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kanalistanmbul'u unutmak mümkün değil. İnşallah hemen seçimlerden sonra proje çalışmalarına yoğunlaşıyor ve projenin ardından dozerler çalışmaya başlayacak, inşallah en kısa zamanda Kanalistanbul Karadeniz'i Marmaray'a bağlayacak. Bu bir vizyon işi ve vizyonun gereğini yapıyoruz. Avrupa yakasında, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında inşa edeceğimiz 45-50 kilometrelik bir kanal ile, Boğaz'daki gemi trafiği yükünü buraya yönlendirecek ve İstanbul'a derin bir nefes aldırmış olacağız. Tabii bir de İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakalarında inşa edeceğimiz iki şehir projemiz var. Ancak Kanalistanbul aynı zamanda bir çevre projesi. Bu proje her iki tarafa çevre açısından farklı bir zenginlik katacak. Boğaz çevre noktasında bir tehdit altında. Proje ile bu tehditten de boğazı kurtarmış olacağız".

Kanalistanbul, yeni bir değişimi ve dönüşümü sağlayacak

Başbakan Erdoğan, Kanalistanbul projesinin yeni bir değişimi ve dönüşümü sağlayacağını anlatarak, kuracakları bu şehirlerle birlikte yeni ulaşım hatları da oluşturacaklarını belirterek, “İstanbul'a hizmet etmenin, 81 vilayetinin tamamıyla Türkiye'ye eser kazandırmanın mücadelesini veriyoruz” diye konuştu.

Devlet olarak Çağlayan Meydanı çevresinde kamulaştırmaya gitmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Ama gönülleri alarak, rıza ile gelin, bu çevrede bir düzenleme daha yapalım. Şu alan çok daha güzel hale gelsin. Ama öyle yapalım ki, şu muhteşem Adalet Sarayı'nın yanında Çağlayan Kavşağı'nın yanında güzellikler merkezi olsun burası. Buna var mıyız? Bunu hep beraber yapalım. İnşallah Kağıthane'yi çok daha farklı hale getirelim” dedi.Yeni projeler yüzbinleri istihdam edecek

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da, Ankara'da açıkladıkları projelerin çok önemli bir boyutunun görülmediğini ifade ederek, “Gerek Kanalistanbul, gerek İstanbul'a 2 şehir ve gerekse Ankara için açıkladığımız projeler, bu şehirlerin çehresini değiştireceği kadar, istihdama da büyük katkı sağlayacaklar. Üstelik sadece Ankara ve İstanbul'un değil, tüm Türkiye'nin istihdamına büyük katkı sağlayacaklar. Yüzbinlerce kişi bu projelerin inşasında istihdam edilecekler. Yan sektörler, yakın iller, bölgeler istihdam noktasında önemli canlılık yaşayacak. Yarın Gürcistan'da Sarp Sınır Kapısı'nın Gürcistan tarafının açılışını yapacağız. Çarşamba günü de Diyarbakır'a gitmeden önce yine İstanbul'da, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır ile ilgili yeni projeleri açıklayacağız. O projeler de aynı şekilde o illerimizde işsizlik sorununa çözüm üretecek” şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından makam otomobilinin direksiyonuna geçti. Yanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte açılışı yapılan kavşakta deneme sürüşü yaptı. Erdoğan, Çağlayan'dan Kısıklı'daki evine kendi kullandığı aracıyla geçti.

ETİKETLER: kurum proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/caglayan-meydaninin-acilisi-yapildi-kanalistanbul-konusuldu_87636.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!