Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalışma Şartları İş Değiştirtiyor

Eleman.net araştırmasına göre, çalışanların işten ayrılma sebeplerinin başında çalışma şartları geliyor. Bunu, maaş politikası, patron, kariyer planları, iş yerinin uzak olması ve iş arkadaşları izliyor

yapi.com.tr
Çalışma Şartları İş Değiştirtiyor

Genelde mal veya hizmet üretimi yapan bir işletmede, sahada veya üretim tezgahı başında birebir emek sarf eden ve zihin gücüne oranla daha fazla beden gücüne dayalı işlerde çalışan mavi yaka adaylar, çalışma koşullarından muzdarip. Bu nedenle iş değişikliklerinin en önemli sebeplerinin başında çalışma koşullarının kötü olması geliyor.

Eleman.net, mavi yaka çalışanların işten ayrılma sebeplerini araştırdı. 12 bin 535 mavi yaka ve ara kademe aday üzerinden gerçekleştirilen araştırma çalışmasında çalışanlara, “Bir önceki işinizden ayrılma nedeniniz neydi?” sorusu yöneltildi. Mavi yaka çalışanların yüzde 30’unun çalışma koşulları olarak yanıtladıkları ankette, yüzde 24,58 ile maaş, yüzde 15,44 patronum, yüzde 15,31 kariyer planlarım, yüzde 9,61 iş yerimin uzak olması, yüzde 5,06 ile de iş arkadaşlarım şıkları birbirini takip etti.
 
Maaş ikinci planda

Şirketler açısından bakıldığında gündemini koruyan turn-over problemi ve müşterilerine sağlamış olduğu hizmeti aksatmama noktasında çalışan performansının önemi göze çarpıyor. Ancak çalışanların beklentileri de bu noktada devreye giriyor. Mavi yaka ve orta kademe personelin beklentileri ile şirketin imkanlar arasındaki uyumsuzluklar ve şirketlerine olan aidiyet duygularındaki eksiklik, iyileştirilmeye gidilmediği taktirde yeni iş arayışına dönüşebiliyor. Mavi yaka ve orta kademe çalışanlar için, mesai saatleri ve çalışma günlerini içeren çalışma koşulları son derece önemli bir etken olarak ortaya çıkarken; ücret, yan haklar ya da şirketin kurumsallığı, çalışma koşullarından sonra geliyor.

Mavi yaka ve ara kademe çalışanları, çalışma koşullarından memnun değil
 
Araştırmanın, mavi yaka ve ara kademe çalışanların çalışma koşullarından memnun olmadıklarını gösterdiğine dikkat çeken Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, sonuçlar hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Özellikle daha çok beden gücüne dayalı olarak çalışan mavi yakalıların beklentileri ücret ve yan haklardan önce, çalışma şartlarının iyi olması. Şirketler, çalışanlardan yetenek ve özellikleri doğrultusunda başarıya ulaşması ve iyi bir performans ile çalışmasını bekliyor. Mavi yakalı çalışanların performansındaki artışı etkileyen faktörler, fikirlerinin önemsenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve iş güvenliğinin artırılmasıyla sağlanabilir. İnsanın doğasında arama ve isteklerini yenileme olduğu bir gerçek. Bu da çalışanın işinden memnun olmasına karşın işini değiştirebileceği anlamını taşıyor. Çalışanlar kendileri için önemli olan ihtiyaçlarını iş yerinde ne oranda sağlarlarsa, o oranda mutlu ve daha verimli olacaklardır”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/calisma-sartlari-is-degistirtiyor_133522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!