Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

KOBİ'lerin Omurgası İnşaat Sektörü

Eleman.net, Türkiye’nin KOBİ haritasını çıkardı; siteye üye olan 200 bin KOBİ arasında gerçekleştirilen araştırma çalışmasına göre, Türkiye’de KOBİ'lerin omurgasını inşaat sektörü oluşturuyor.

yapi.com.tr
KOBİ'lerin Omurgası İnşaat Sektörü

Eleman.net tarafından 200 bin KOBİ üzerinden gerçekleştirilen 'Türkiye’nin KOBİ Haritası Araştırma Çalışması', Eleman.net’e kayıtlı KOBİ sayısında son 5 yılda tam yüzde 313 artış yaşandığını gösteriyor. Eleman.net verilerine göre 2015 yılının ilk yarısında yüzde 8 artış yaşayan KOBİ’ler, sektörel dağılımda da son 5 yıldır değişmeyen bir tablo sunuyor. Bu yılın ilk 6 aylık verilerine göre sektörden en büyük payı yüzde 8,10 ile yine inşaat alıyor. Hemen ardından sırasıyla yüzde 6,89 ile gıda, yüzde 6,55 ile tekstil, yüzde 4,97  ile imalat, yüzde 4,76 ile bilgisayar, internet ve BT teknolojileri geliyor.

İstanbul yine ilk sırada

KOBİ’lerin, Türkiye genelinde illere göre dağılımına bakıldığında de geçen yılki tablo değişmiyor. İstanbul 46,34 ile en büyük payı alıyor. Ankara yüzde 10,9  ile ikinci büyük payı alırken, İzmir 8,28 ile üçüncü sırada yer alıyor. Ardından sırasıyla yüzde 4,13 ile Bursa, yüzde 3,76 ile Antalya, yüzde 2,41 ile Konya ve 2,34 ile Kocaeli geliyor.

En çok 11-25 kişi çalışıyor

Araştırma çalışmasının sonuçları, KOBİ’lerde çalışan sayısı dağılımının geçen yıldan farksız olduğunu gösteriyor.  Yüzde 63,07 ile büyük bir çoğunluğun 11-25 arası çalışana sahip olduğu görülüyor. Çalışan sayısı arttıkça pastanın dilimleri de küçülüyor. 1-5 yaş arası çalışan sayısına sahip işletmeler yüzde 11,37, 26- 50 arası çalışan sayısına sahip işletmeler yüzde 10,75’lik orana, 51-100 arası çalışana sahip işletmeler yüzde 4,12’lik payı alıyor. Binden fazla çalışan sayısına sahip işletmeler, yılın ilk 6 ayında yüzde henüz yüzde 1’i görebilmiş değil.

Dünya KOBİ Forumu Vakfı katkı sağlayacak

KOBİ’lerin Türkiye’de ekonominin en büyük aktörleri arasında yer almayı sürdürdüğünü belirten Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Geçtiğimiz yıl, 180 bini bulan üye şirket sayımız, bu yıl 200 bini aştı. Bunun yaklaşık yüzde 90’ını KOBİ’ler oluşturuyor. Ekonomide yükselen bir grafik çizen Türkiye’de, KOBİ’ler de bu grafikle doğru orantılı olarak büyümesini sürdürüyor. Bunu üye sayımızda yaşanan yükselişle çok rahat görebiliyoruz. Sektörler açısından değerlendirildiğinde, Türkiye’de yükselen grafik sergileyen başta inşaat olmak üzere, gıda, tekstil, imalat sanayi ve BT teknolojileri, KOBİ’lerin omurgasını oluşturuyor. Araştırma çalışmasının sonuçları KOBİ’lerin, Türkiye ekonomisine ayna tuttuğunu açıkça gösteriyor.

TOBB’in girişimiyle, dünyada KOBİ’lerin desteklenmesi için çalışmalar yürüten küresel bir platform olarak konumlandırılan Dünya KOBİ Forumu Vakfı’nın küresel ekonomik büyümenin desteklenmesine yönelik çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Ünsal, “Ekonomisinin yüzde 98’inin KOBİ’lerden oluşan Türkiye’nin girişimiyle kurulan bu vakıf aracılığıyla büyük şirketler ile KOBİ’ler arasındaki etkileşim    ve işbirliğinin giderek artacağına inanıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki yıl ortaya koyduğumuz bu tabloda ciddi değişimler bekliyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kobilerin-omurgasi-insaat-sektoru_131238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!