Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Camdan Tabut da Yaptı, Beşik de...

Şişhane metrosuna yolunuz düştüyse sanat eseri o dev aynayı görmüşsünüzdür. Sizi istasyonun Beyoğlu girişinde ayna arkasına bire bir ölçüde yapılmış nostaljik kırmızı tramvay karşılar. Büyüklüğüyle dünyada bir örneği olmayan bu çalışma Sabri Sezener'e ait. Sezener, yaklaşık 40 yıldır cam ve granit oymacılığı yapan bir sanatkâr.

Zaman CumaErtesi
2 Camdan Tabut da Yaptı, Beşik de...

Şişhane metrosuna yolunuz düştüyse sanat eseri o dev aynayı görmüşsünüzdür. Sizi istasyonun Beyoğlu girişinde ayna arkasına bire bir ölçüde yapılmış nostaljik kırmızı tramvay karşılar. Büyüklüğüyle dünyada bir örneği olmayan bu çalışma Sabri Sezener'e ait. Sezener, yaklaşık 40 yıldır cam ve granit oymacılığı yapan bir sanatkâr. Eserleri cumhurbaşkanlarından başbakanlara birçok devlet adamının odasını ve çalışma ofisini süslüyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın Üsküdar'daki ofisi, Genelkurmay Başkanlığı, AK Parti Genel Merkezi, Tansu Çiller'in yalısı Sezener'in imzasını taşıyan çalışmaların yer aldığı mekânlardan bazıları.

1952 İstanbul doğumlu Sezener, sadece cam sanatçısı değil. Aynı zamanda kaptan ve müzisyen. Uzun zaman bas gitar çalmış. Kolej yıllarında da amatör olarak tiyatro ile uğraşmış. Bilir Koleji'nde okurken Yaman Okay ve Selçuk Yöntem'le birlikte sahneye çıkmış.

Mesleğe adım atması çocukluk yıllarında olmuş. Arkadaşları mahalle aralarında top koştururken o bilyalı arabalar tasarlamış. Lise yıllarında hobi olarak bakır işlemeciliği yapmış. Sonra vitraya geçmiş. Hiçbir ustadan el almamış. "Ürünlere bakar, taklit ederdim. Ama taklit ederken geliştirirdim. Özgün tasarımlar ortaya koyardım. 35 yıl önce Bakırköy'de kendi atölyemi kurdum. Yıllarca kurşunlu vitray, sablaj cam, aynaları kendime özgü tasarım ve desenlerimle işleyerek eserlerimi ürettim." diyor.

Sezener'in 'nostaljik kırmızı tramvayı' 1980'li yılların ortasında kalın camların asit ve kumlama yöntemiyle çok derin oyulabileceğini keşfeder Sezener. O keşif, sanatı için bir milat olur. "19 mm cama 18 mm oyma girilebiliyor ve sıfır hata. Toplu iğne ucu kadar defo olmadan bu yöntemle birçok ilke imza attım." diye konuşuyor. Bu yöntemle camdan karyola ve komple yatak odası takımı, cam çocuk beşiği, cam tabut, camdan mezar taşları, cam sandalye, sehpa, masalar, üç boyutlu cam tablolar üretir. Sezener, cam işçiliğinde uyguladığı teknikle graniti de oyabileceğini fark eder. Aynı çalışmaları granit üzerinde deneyerek eserler inşa eder. Bayrampaşa Belediyesi'nin girişindeki desenli granit merdivenlerde onun imzası vardır. Yine İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) Yenikapı'daki binasının zemin ve duvarları onun ince işçiliğinin eseridir.

Sezener'in bir özelliği de kişi ve kurumlara siparişle çalışması ve ürettiklerinin sadece birer adet olması. Ürettiklerini Sezener kimi zaman parayla satmıyor, hediye de ediyor: "1992 senesinde camdan yatak yaptım. Herkes krallara layık dedi. O yıllarda Kuveyt işgalden yeni çıkmıştı. Ben de o yatağı Kuveyt Emiri El Sabah'a hediye ettim."

Sezener'in ilginç tasarımlarından biri de camdan beşik ve camdan tabut. Sezener "Bir fuarda, 'cam tabut siparişiniz alınır' diye, tamamen espri olsun diye bir tabela koymuştum. İsviçre'ye 4 tane tabut yaptım, gönderdim. Kendi mezar taşımı bile yaptım." ifadesini kullanıyor. Kendi mezar taşında, "Kaptan Sabri Sezener, artistik cam ve granit oyma sanatçısı. Doğum tarihi: 3 Haziran 1952 Ölüm tarihi: Bugün" yazıyor. Sezener, depoya giren hırsızların birçok malzemeyle birlikte mezar taşını da çaldıklarını söylüyor. Sezener, 30 yıllık evli, 3 kızı, 2 torunu var. Kızlarını ve torunlarını cam oymacılığında yetiştirmiş. "Şişhane'deki dünyanın en büyük tablosunu kızlarım ve torunlarımın yardımıyla futbol sahası büyüklüğünde yaptık." diyor.

Sezener vaktini gündüzleri teknesinde, saat 16.00'dan sonra ise İstanbul'un "ikinci Piyerloti"si diye bilinen Molla Aşki Kültür Park'ta geçiriyor. Çok güzel manzarası ve kafesi olan parkta ebru ve hat eserlerinin sergilenip satışa sunulduğu minik Osmanlı evleri var. Sezener de bu evlerin birinde hediyelik cam oyma işleri yapıyor ve satıyor. Kişiye özel işlemeli bardakların fiyatı 20 ile 30 TL arasında değişiyor.

Sezener'in en büyük hayali Merter'den Topkapı'ya uzanan bir alanda stilize edilmiş bir İstanbul tablosu yapmak. Sanatçı, "Yap diyecekler, yer gösterecekler. İşçilik istemiyorum. Sadece maliyetini karşılasınlar. İstanbul deyince bir Kız Kulesi, Ayasofya neyse o tablo da İstanbul'un simgesi haline gelsin." diyerek sözlerini bitiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camdan-tabut-da-yapti-besik-de-_72948.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Cam ve Granit sanati alaninda dunya capinda bircok ilke imza atan Sanatci Sabri SEZENER 04.05.2010 tarihinde gecirdigi kalp krizi sonucu hayatini kaybetmistir.(www.sabrisezener.net) YANITLA
  • tek kelimeyle harika YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!