Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Can Sağlığı Şantiyeye Terk Edildi

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesi ağaç kıyımına sahne oldu. Üstelik sorun bununla da bitmiyor. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde hala yatan hastalar bulunuyor. Hastane çalışanları ise iş güvenliğine önem verilmeyen bu inşaat sahasında çalışmak zorunda bırakılıyor.

yapi.com.tr
Can Sağlığı Şantiyeye Terk Edildi

Semra Çelebi'nin Gazete Kadıköy'de yer alan haberine göre Kadıköy’ün en önemli devlet hastanelerinden Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son zamanlarda hummalı bir inşaat çalışması sürüyor. İnşaat firmasının ihalesini alarak başlattığı bu inşaat çalışmasının nedeni hastaneye yapılacak yeni bina. Ancak hastane çalışanları ve hastalar, iş güvenliği alınmadan başlanan ve bahçedeki onlarca ağacın kesilmesine neden olan inşaata tepkili.

Geçtiğimiz günlerde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesindeki onlarca ağaç, yapımı süren yeni bina için taşınmak yerine kesilerek atıldı. Kentin nefes alan ender yerlerinden biri olan hastane bahçesindeki ağaçların kesilmesi çalışanları isyan ettirdi. Neden ağaçların taşınmak yerine kesildiğini anlamadıklarını belirten çalışanlar, yeterli iş güvenliğinin alınmamasından dolayı da endişeli olduklarını ifade ediyorlar.

İnşaat sahası içinde bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği aktif bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Doktor, hemşire ve çok sayıda sağlık çalışanı inşaat alanı içerisinde önlem alınmaksızın çalışıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ne giden yolun başında “Önce iş güvenliği”, “Baretsiz girilmez” gibi uyarıların olduğu levhalar konulsa da, hastane çalışanlarının ve hastaların bu alanda baretsiz dolaşması dikkat çekiyor.

“Hala iş güvenliği önlemleri alınmıyor”

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, Soma madeninde 301 işçinin yaşamını yitirmesine neden olan iş güvenliği sorununun hala önemsenmediğini belirtiyor. İnşaat sahasında bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nin bir çalışanı “Soma gibi bir facianın ertesinde sağlık çalışanlarının hiçbir güvenlik önlemi alınmaksızın çalıştırılması aslında hiç ders alınmadığını gösteriyor. Üstelik hastalar da risk altında. İnşaata başlanmadan önce Enfeksiyon Kliniği’nde yatan hastaların taşınacağı söylenmişti ancak aktif hizmet vermeye devam ediyor. Hasta yakınları ve bizler, inşaat alanından geçerek buraya gitmeye çalışıyoruz. Bir dolu tabela var ama formalite icabı konmuş gibi. Son olarak hastanemizin bahçesinde bulunan onlarca ağacın kesildiğini gördük. Bu çok acı…” diyerek tepkisini gösterdi.

"Takipçisiyiz"

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp, Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün denetimleri sırasında inşaat sahasındaki güvenliğin alındığının tespit edildiğini ancak çalışanların şikâyetlerini çok önemsediklerini belirtti. Medyada çıkan haberlerin ardından inşaat firmasının güvenlik önlemlerini arttırdığını, hafriyat çukurunun etrafına emniyet bantlarının çekildiğini ve Enfeksiyon Kliniği’nin boşaltılarak hastaların başka bir birime taşındığını söyleyen Günalp “Denetimleri sıklaştırdık, bu işin takipçisi olacağız.” dedi.

İnşaat şirketinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 24 saat çalışma izni aldığını ifade eden Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp, “Hastane sahası içerisinde inşaat için gece çalışmasına izin verilmemeliydi ama maalesef Bakanlık’tan izinleri var. Gürültü konusunda şikayet olursa Çevre Müdürlüğümüz de konuyla ilgilenecektir” şeklinde konuştu.

Öte yandan hastane çalışanları konuyla ilgili Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) temsilcileriyle biraraya gelerek inşaat sahasında güvenliğin arttırılması için mücadele yöntemlerini tartıştı. Hastane yönetimi de gerekli önlemlerin alınması için inşaat firmasının yetkilileriyle görüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/can-sagligi-santiyeye-terk-edildi_121140.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!