Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çanakkale Karayolu'nda Korkutan Çatlak

Çanakkale- İzmir Karayolu'nun 17'nci kilometresinde Erenköy (İntepe) yakınlarındaki duble yolda, yaklaşık 30 metre uzunluğunda ve bir elin girebileceği genişlikte dev çatlak oluştu.

yapi.com.tr
Çanakkale Karayolu'nda Korkutan Çatlak

DHA'nın haberine göre, dolgu malzemesinin çökmesi ve alt kısımda istinat duvarının olmaması nedeniyle çatlağın oluştuğunu söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, durumu mühendislik hatası olarak niteledi.

Çatlağın genişlediği yolda inceleme yapan ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, "Yol dolgu üzerine yapıldı. Dolgu üzerine yol yapılabilir; fakat bunun hemen yanı başına, yolun kıyısına istinat duvarı yapmamız gerekiyordu. Burada bir mühendislik hatası var. Eğer istinat duvarı yapmazsanız buna benzer oturmalar olacaktır" dedi.

Amaç çatlağın büyümesini engelleme

Yolun yamalanıp asfaltla doldurularak eski haline getirilmeye çalışılacağına dikkat çeken Prof. Dr. Perinçek şöyle konuştu:

"Dün akşam ben buraya geldim. Bu asfaltı dökmüşlerdi ve çatlağı kapatmışlardı. Çok garip bir şekilde yolu yamamışlardı. Viyadükte de yolu yamaladılar. Bunu söylemeye utanıyorum bir jeolog olarak. Çatlama devam ediyor. Şu anda bile milim milim çatlamanın devam ettiğini düşünüyorum. Çok net bir şekilde görüyoruz hem yolda düşme var, hem de asfaltta açılma var. Bu net bir şekilde olayın devam ettiğini gösteriyor. Alt kısma, yolun deniz tarafında istinat duvarı yapılması lazım. Ondan sonra yolu emniyete alabilirsiniz. Eğer onu yapmazlarsa korkuyla söylüyorum; bu heyelan geriye doğru İntepe'ye doğru ilerleyip, oraya da zarar verir. Onun için en kısa zamanda istinat duvarı yapılması gerekiyor. Ondan sonra yol düzeltilebilir ve bu olayın daha büyümesi önlenebilir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/canakkale-karayolunda-korkutan-catlak_128325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!