Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Çanakkale Köprüsü Finansmanı ile İlgileniyoruz’

Çanakkale Köprüsü'nün finansmanıyla yakından ilgilenen Korea Eximbank'ın Altyapı Finansman Direktörü Cho Hyeon-Seok konsorsiyum şirketleriyle finansman görüşmelerine yakın zamanda başlamayı beklediklerini belirterek, şirketlerin yatırım bedelinin yüzde 20'sinin özkaynak, yüzde 80'ini ise finansman yoluyla karşılamak istediğini söyledi.

yapi.com.tr
‘Çanakkale Köprüsü Finansmanı ile İlgileniyoruz’

Temeli Cumartesi günü atılan ve 10.35 milyar TL yatırım bedeli olan proje ile ilgilendiklerini belirten Seok Reuters'a yaptığı açıklamada, finansman görüşmelerinin henüz başlamadığını belirterek "Ancak biz görüşmeler için hazırız. Bu proje ile çok ilgiliyiz. Konsorsiyumda yer alan şirketler yatırım bedelinin yüzde 20'sini özkaynak, yüzde 80'inin de finansmanla sağlamayı düşünüyor. Ancak henüz kredi verenlerle bu konu müzakere edilmedi" dedi.

Seok, amaçlarının yabancı ülkelerde yatırımları olan Koreli şirketlere finansman desteği sağlamak olduğunu belirterek, "Biz de finansmanda yer almak istiyoruz. Bizden başka ilgilenen başka Koreli finans kurumlarının olduğunu da söyleyebilirim" diye konuştu.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, projeye ilk aşamada niyet mektubu verenler arasında İş Bankası ISCTR.IS, QNB Finansbank FINBN.IS, Garanti Bankası'nın yanısıra GARAN.IS, Korea Eximbank, Korea Trade Insurance Corporation, EBRD ve ICBC Turkey de yer alıyor.

Ocak ayında yapılan Çanakkale Köprüsü ihalesinde en kısa süreyi veren Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi OGG olurken, yatırım bedeli olarak 10.35 milyar TL, 5.5 yıl yapım süresi dahil olmak üzere işletim süresi için ise 16 yıl 2 ay 12 günle en kısa sürelik teklifin verildiği açıklanmıştı.

Proje, Çanakkale Boğazı üzerinde yapılacak köprü ve 101 kilometre uzunluğundaki otoyol ile bağlantı yollarının inşaatından oluşuyor.

Proje ile ilgilenen Korea Eximbank Avrasya Tüneli'nin finansmanında da yer almıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/canakkale-koprusu-finansmani-ile-ilgileniyoruz_157197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!