Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çandır Köyü, 'Yeşil Tepe Yeşil Kalacak' Davasını Kazandı

Milli Emlak'ın 'ağaçlandırma' şartıyla devrettiği tepe 27 yıl sonra maden sahasına döndü. Bölgenin yeşil kalmasını isteyen köy halkı maden için verilen ÇED olumlu raporunu mahkemeye taşıdı ve iptal ettirdi. Köylüler, "Katledilen ağaçların hesabını soracağız" diyor.

yapi.com.tr
Çandır Köyü, 'Yeşil Tepe Yeşil Kalacak' Davasını Kazandı

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, 1985 yılında Ankara ’nın Kalecik ilçesine bağlı Çandır Köyü’ne  eğitim  vermek için gelen öğretmenler, köyde hiç yeşil alan olmadığını fark edince öğrencilerle birlikte ağaçlandırma projesi geliştirdi. Çandır gençleri 833 bin 544 metrekarelik ‘Bağlar Sivrisi’ Tepesi’nin ağaçlandırılması için köy halkını ikna etti. Köy heyeti, köy merası olarak kullanılan Hazine arazisinin ağaçlandırılması için Ankara Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Milli Emlak Müdürlüğü ise  proje  kapsamında ‘tepenin ağaçlandırılması’ şartıyla araziyi 1986’da dönemin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na devretti.

Proje kapsamında 1986’dan bu yana Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Çandır sakinleri tarafından her sene kademeli olarak bölgede ağaçlandırma yapıldı. Eskiden çorak arazi olan köy merası ormanlık alana döndü. Ancak 2012 yılında Özgün Yapı Sanayi Şirketi bölgede kalker ocağı kurmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu.

Bölgede faaliyet gösterecek maden ocağının köyün su kaynaklarına zarar vereceğini savunan bölge halkı ise Ankara 8. İdare Mahkemesi’ne başvurarak taş ocağı için verilen ÇED olumlu raporunun iptalini istedi.

ÇED raporu iptal edildi

Köy halkının itirazını değerlendiren Ankara 8. İdare Mahkemesi ÇED olumlu raporu ile ilgili bilirkişi incelemesi istedi. Kasım 2014 tarihinde inceleme yapan bilirkişi heyeti bir rapor hazırlayarak mahkemeye yolladı. Raporda, bölgede yapılacak madencilik faaliyetinin köyün su kaynaklarını kurutacağı ve yer altı sularını olumsuz etkileyeceği, bu nedenle ÇED olumlu kararının yerinde olmadığı belirtildi. Bilirkişi incelemesini dikkate alan Ankara 8. İdare Mahkemesi ise ÇED olumlu raporunu hukuka aykırı olduğunu gerekçesiyle iptal etti.

'O tepe hep yeşil kalsın'

Bağlar Sivrisi tepesinde faaliyet gösteren maden ocağının ağaç kesimi yaptığını söyleyen Çandır Köyü Kültür  ve Dayanışma Derneği sözcüsü Nurettin Dinçer sözlerine şu şekilde devam etti: "250 hanelik köyün toplam 17 su gözesi bulunuyor. Köy, suyun tamamını Bağlar Sivrisi Tepesi’nden temin ediyor. Biz zamanında bu bölgenin ağaçlandırılması için babalarımıza, dedelerimize karşı mücadele verdik. Sonunda bu çorak tepeyi yeşil bir alana çevirdik. Ancak maden firması hukuka aykırı yöntemlerle buradaki ağaçları katletti. Katledilen o ağaçların hesabını soracağız. Bizler her sene bu bölgede ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Bundan sonra da ağaçlandırma çalışmaları devam edecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/candir-koyu-yesil-tepe-yesil-kalacak-davasini-kazandi_128892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!