Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dokunma Yeşil Alan Olsun!

Antalya'da Ahatlı, Kanal, Kültür, Özgürlük, Ulus, Yenidoğan ve Yeşiltepe mahallerinde kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı 1 metrekareden az; kişi başına yeşil alan ihtiyacı ise 10 metrekare.

yapi.com.tr
Dokunma Yeşil Alan Olsun!

Bianet'ten Hasan Üstün'ün haberine göre, Antalya Kent İzleme Platformu (AKİP) Sözcüsü Avukat Mustafa Şahin, Dokuma Fabrikası’nın tamamının yeşil alan olarak projelendirilmesi çağrısı yaptı. Çağrıda 488 dönüm arsasının 250 dönümündeki ticaret fonksiyonunun iptal edilmesiyle bu bölgede kişi başına 1 m2 olan aktif yeşil alan miktarının artırılabileceği belirtildi.

Bir grup avukat, mimar, mühendis ve akademisyen gibi meslek gruplarından yurttaşların oluşturduğu AKİP’in sözcüsü Mustafa Şahin, Dokuma’yı “ticaret alanı” ve “kent parkı” olarak ikiye bölen Özelleştirme İdaresi’nin 2005 planının halen yürürlükte olduğunu hatırlattı.

Bu planın değişmesi gerektiğini söyleyen Şahinsözlerine şöyle devam etti: “Bu plana göre 488 dönüm arazinin kamuya terki zorunlu miktarı olan 200 dönüm kadarı için ‘kent parkı’ ve yol payı ayrıldıktan sonraki 250 dönüm alan ise ‘ticari alan’ olarak tanımlanmıştır. Ancak 2005’ten sonra Dokuma Fabrikası çevresinde inşa edilen 3 AVM’de (Kipa, Özdilek ve Erasta) toplam 150 bin m2’den fazla ticari alan üretilmiştir.”

Yeşil alan ihtiyacı var

Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün 2005 yılında, Dokuma Fabrikası’nı çevreleyen Ahatlı, Kanal, Kültür, Özgürlük, Ulus, Yenidoğan ve Yeşiltepe mahallerinde kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarının 1 m2’den az olduğunu tespit etti. Kişi başına yeşil alan ihtiyacının 10 m2 olduğunu hatırlatan Mustafa Şahin, plan tadilatı yapılarak Dokuma’nın tamamının yeşil alana dönüştürülmesini önerdi:

“Kepez Belediye Meclisi, Dokuma Fabrikası alanı için fikir projesi yarışması kararını uygulamadan önce buradaki imar planı yapma yetkisini kullanarak Dokuma çevresindeki 7 mahalledeki kişi başına düşen aktif alan yeşil alan miktarını 1 m2’nin üzerine çıkarabilmek ve ‘üstün kamu yararı’ açısından 488 dönüm Dokuma alanının tamamına ‘kent parkı’ fonksiyonu getirmelidir.”

“Hukuki engel yok”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün hukuki nedenlerle Dokuma’nın 250 dönümlük kısmı için bir işlem yapılmadığı açıklamasının gerçeği tam yansıtmadığını ifade eden Mustafa Şahin şöyle devam etti:

“Turkmall’ın nakit ödemelerinin iadesi için açtığı davada mahkemenin verdiği tedbir ve haciz kararı bu alandaki ‘ticaret’ fonksiyonunun “kent parkı” olarak değiştirilmesinde hukuki bir engel değildir. Çünkü mahkemenin tedbir kararı fikir projesi yarışması yapılacak 238 dönümlük alan için de geçerlidir.”

"Hyde Park gibi olacaktı"

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün 2009’da Dokuma’nın tamamı için “Hyde Park gibi yeşil alan olacak” dediğini hatırlatan Av. Mustafa Şahin, Hakan Tütüncü’nün 2009’da ‘yeşil alan’ olmasını istediği Dokuma için 2014’ten sonra neden ‘kongre merkezi’ önerdiğini açıklamasını isteyen Mustafa Şahin, Dokuma Fabrikası alanının Pil Fabrikası gibi komşu parsellerle birlikte planlanması gerektiğini ve bu ihtiyacın Kepez Belediye Meclisi’nce 2002 yılında yapılan ve Dokuma ve Pil fabrikalarını “alt merkez” ve “kent parkı” olarak düzenleyen imar planında da benimsendiğini hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dokunma-yesil-alan-olsun_130325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!