Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çatalağzı Beldesi'ne 5'inci Termik Santral

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı 8 bin nüfuslu Çatalağzı Beldesi'nde faaliyet gösteren toplam bin 760 megavat gücündeki 3 termik santrale ilave olarak bin 300 megavatlık 4'üncü santralin yapımı sürerken, 660 megavatlık 5'inci santralin de yapılmasına onay verildi. Çevre dernekleri, beldenin termik cehennemine dönüştürüldüğünü söyledi.

yapi.com.tr
Çatalağzı Beldesi'ne 5'inci Termik Santral

Çatalağzı'nda 2010 yılında 160 ve bin 300 megavatlık 2 termik santral kuran Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş., şimdi bin 300 megavatlık 3'üncü termik santralin inşaatını sürdürüyor. 1946 yılında Türkiye'nin 2'nci büyük termik santrali olarak kurulan 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali'ni (ÇATES) geçen yıl devletten 350 milyon dolara alan Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise şimdi 660 megavatlık 2'nci üniteyi kurmak için başvurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, başvuruyu kabul etti ve ÇED süreci başladı.

Belediye Başkanı Adnan Akgün, "Bilimsel verilere baktığımızda bölge yeni bir termik santrali kaldıracak durumda değil. Çatalağzı'nın alt yapısı hep iflas etti. Biz artık termik santral istemiyoruz" diye konuştu.Çatalağzı Çevre Koruma Derneği Başkanı Kadir Orhan, Zonguldak'ta 1 yılda yakılan kömürün termik santrallerde bir haftada yakıldığını belirterek, "Santreller bu yaktığı kömür ile zaten bir çevre kirliliği yaratıyor" dedi.

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan da Çatalağzı'nın termik cehennemine dönüştürüldüğünü belirterek, "Biz artık bu bölgede, Zonguldak’ta tek bir santral istemiyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalagzi-beldesine-5inci-termik-santral_132855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!