Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çatalağzı’na 7. Termik Santral

Paris’te geçen hafta düzenlenen İklim Zirvesi’nde fosil yakıttan vazgeçmeyen politikalar izlediği için İklim Eylem Ağı tarafından verilen “günün fosili” ödülünü alan Türkiye’de, kömür yatırımları hız kesmeden devam ediyor.

yapi.com.tr
Çatalağzı’na 7. Termik Santral

Cumhuriyet'ten Ali Çelikkan'ın haberine göre, Demir Madencilik Çatalağzı’na 7. termik santralı kurmak için başvuruda bulundu. Demir Madencilik, 160 mw gücündeki termik santral için ÇED sürecini başlatırken, ÇED başvuru doyasında yer alan bilgilere göre 450 milyon TL maliyetli Detes- 1 santralında yılda 525 bin ton kömür yakılacak. Santral için civardaki bir dağ devrilip düzlenecek, çıkan hafriyatla deniz doldurulacak.

ÇED dosyasında yer alan “kömür, dünyada en yaygın şekilde bulunan, güvenilir, aynı zamanda düşük maliyetlerle elde edilen bir fosil yakıttır” görüşü, dünyanın ileri gelen bilim insanları tarafından savunulan, etkileri özellikle Çatalağzı’nda senelerdir hissedilen, kömürün son derece zehirli ve tehlikeli bir enerji üretim yöntemi olduğu görüşüyle çelişiyor.

Bunun dışında dosyada ayrıca “proje kapsamında gerekli olacak su ihtiyacı inşa edilecek olan su alma yapısı ile Karadeniz’den sağlanacak” ifadesi yer alıyor. Günde 3 milyon metreküp zehirli su, halihazırda Karadeniz’e bırakılıyor. Diğer termik santrallarla bu sayı yakın gelecekte günde 8 milyon metreküpü geçecek.

‘Kanser arttı’

Bölge halkının görüşleri şöyle:

Çatalağzı’ndaki fırın sahibi: “15 bin nüfus düştü, 7 bine. Kanser vakaları çok oluyor, her yerde oluyor ama belki burada biraz daha fazla oluyor. Adam istemiyor tozun, dumanın, çamurun içinde yaşamak. Benim günlük 2000 ekmeğim gitti buradan.”

Bölgede termik santrallara karşı mücadele veren bir yurttaş:

“Sen bir de yazın gel, filtreler çalışmıyor. Geceleri de bazen çalıştırmıyorlar. Çünkü o filtreleri çalıştırmaya büyük enerji harcanıyor. İşşizliği önleyecek diye halkı kandırıyorlar. Bir termik santral çalışanı: “Burası bırakın Avrupa standartlarını, Türkiye standartlarının altında. Çalışma Bakanlığı denetlemiyor, Çevre Bakanlığı denetlemiyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalagzina-7-termik-santral_138619.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!