Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aksa Enerji'nin Göynük Termik Santrali Açıldı

Aksa Enerji'nin Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 1’ini karşılama iddiasındaki Bolu Göynük Termik Santrali açıldı. Yılda 1 milyon 800 bin ton yerli kömür kullanılacak 270 megavat kapasiteli Göynük Termik Santrali için 390 milyon dolar yatırım yapıldı

yapi.com.tr / AA
Aksa Enerji'nin Göynük Termik Santrali Açıldı

Foto: Mehmet Emin Gürbüz (AA)

Göynük Termik Santrali'nin açılışı için düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'deki arz ve talep dengesi enerji sektöründe de ilerledi. Enerji üretimi tüketimden daha fazla. Böyle yapmalıyız ki Türkiye daha çok ilerleyebiliyor olsun. Bugün burada birçok rakam verildi. Aksa Enerji finansmanını getirdi, yatırımını buraya yaptı. Biz kömür için özel sektörle ortak olduk. 20 yılda buradan 1,5 milyar lira civarında pay alacağız. Bu dev tesisle her yıl yurt dışına 100 milyon dolar civarında daha az para vereceğiz. Devlet bir kuruş para koymadı" şeklinde konuştu.

"Bir gram maden bile değerlendirilecek"

Tesisin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de yerin altındaki bir gram madenin bile değerlendirileceğini ve bunu yaparken çevreye ve halka zarar verilmediğini belirtti. Güllüce, şöyle devam etti:

"Yerin üstündeki karıncanın bile hakkını koruyacağız. Hem kalkınacağız hem de tüm tabiatı perişan eden ülkelere örnek teşkil edeceğiz. Biz kalkındıracağız, her bakanımız da çevremizi koruyacak. Modern dünya bütün dünyayı kirlettikten sonra, gözünü doyuramayan servetin sahiplerinin akılları başlarına sonradan geldi. 'Çevremi kirletiyorum, çevreye sosyal katkıda bulunmalıyım' anlayışını sonradan fark etti ama bu bizde hep vardı. Bu tesisleri artık bu toprakların çocuğu mühendisler yapıyor. Artık kendi işçimizle ve kaynaklarımızda kalkınan bir ülkeyiz."

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da, Göynük santralinin faaliyete geçmesiyle 2 milyar kilovatsaat yerli kaynaktan, 600 bin vatandaşın enerji ihtiyacının sağlanacağı bilgisini paylaştı. Kömürün Türkiye elektrik üretimindeki payının artması gerektiğine işaret eden Yılmaz, "EPDK olarak 17 bin 200 kömür yakıtlı santraller için lisanslama yaptık, bir bölüm için de lisanslama sürecini devam ettiriyoruz. Bu kapsamda hükümetimizin önemli teşvikleri söz konusu. Yerli kömürün toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Mevcut kaynaklarımızı kullanarak yerli kömüre dayalı elektrik üretimini el birliğiyle daha iyi bir seviyeye taşımalıyız" diye konuştu. 

"Yılda 2 milyar kilovatsaat üretim yapılacak"

Aksa Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun ise Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’ne 390 milyon dolar yatırım yapıldığını ve 270 megavat kapasiteye sahip Türkiye’nin ilk rödovanslı santralinin yılda 2 milyar kilovatsaatlik üretim yapacağını belirtti. Uygun, santralin Türkiye’de yerli kömür kullanarak özel sektör tarafından devreye alınmış iki santralden biri olduğunu dile getirdi.

Aksa Enerji'nin yakıt karmasına ilk kez linyit eklendiğine dikkati çeken Uygun, şöyle devam etti:

"Bu santral Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 1’ini karşılayacak. Aksa’nın yakıt karmasına ilk kez linyiti eklediği santralde yılda 1 milyon 800 bin ton yerli kömür kullanılacak. Türkiye’de bir ilk olarak rödovans yöntemiyle yerli linyitten üreteceğimiz elektrik, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltarak ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlayacak. Yıllık 2 milyar kWh elektrik üretimi yapacağımız ve 270 megavat kapasiteli Göynük Termik Santrali'ne 390 milyon dolar yatırım yaptık. Bu santralle doğrudan ve dolaylı başta bölge halkı olmak üzere bin kişiye de iş imkanı sağlayacak."

Aksa Enerji'nin linyit yatırımlarına devam edeceklerini ifade eden Uygun, Afrika’da Gana Cumhuriyeti ile 370 MW’lık enerji santrali kurulumu ve enerji üretimi için imzaladıkları yeni anlaşmayla, enerji ve altyapı yatırımı ihtiyacı bulunan Afrika ülkelerine giriş yaparak, şirketin karlılığını ve döviz bazlı satışlarının hacmini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aksa-enerjinin-goynuk-termik-santrali-acildi_133410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!