Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çatı Üstünde Üretilen Elektrik İçin Alım Fiyatları Belirlendi

Yenilenebilir enerji kaynaklarına (YEK) dayalı çatı ve cephe sistemlerinden üretilen ihtiyaç fazlası elektriğin alım fiyatına yönelik düzenleme yayınlandı.

yapi.com.tr
Çatı Üstünde Üretilen Elektrik İçin Alım Fiyatları Belirlendi

DHA'da yer alan habere göre; Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile bu bedel elektrik abonelerinin, "kendi abone gruplarına ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli" olarak belirlendi. Karara göre, düzenleme bugünden itibaren çağrı mektubu almaya hak kazanan ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar işletmeye girecek YEK destekleme mekanizmasına kapsamındaki üretim tesisleri için 10 yıl süre ile geçerli olacak.

Bakanlar Kurulu kararında şöyle denildi:

"Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bağlantı anlaşması çağrı mektubu almaya hak kazanan ve 31 Aralık 2020 tarhine kadar işletmeye girecek olan YEK Destekleme Mekanizması'na tabi üretim tesislerinden, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı olmak üzere, mesken aboneleri için 10 kilowata kadar (10 kW dahil), ticarethane, sanayi, tarımsal sulama ve aydıntalma aboneleri için ise 1,000 kilowata kadar (1,000 kW dahil) yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe uygulamalı elektrik üretim tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ilan edilen kendi abone grubuna ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli, tesisin işletmeye giriş tarihinden itibaren 10 yıl süre ile uygulanır. Uygulamaya dair gerekli düzenlemeler Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı ve EPDK tarafından yürütülür."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cati-ustunde-uretilen-elektrik-icin-alim-fiyatlari-belirlendi_166412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!