Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Çatılar Şehrin Estetiğine Gölge Düşürmemeli"

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, standartlardan uzak ve kalitesiz çatıların yapıyı olumsuz etkisinin yanı sıra görüntü kirliliği de oluşturduğunu belirterek, “Planlı bir şehirleşmede, yapı kalitesi ve estetiği ayrılmaz bir bütündür. Modern, tasarruflu ve estetik yapılar için uzman kuruluşların yaptığı çatılara ihtiyacımız var” dedi.

yapı.com.tr
"Çatılar Şehrin Estetiğine Gölge Düşürmemeli"

Dünya Şehircilik Günü nedeniyle yaptığı açıklamada çatıların yapı güvenliği kadar estetik açıdan da büyük önem taşıdığını vurgulayan
Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı M. Nazım Yavuz, “Yapının en önemli bölümlerinden biri olan çatılar, inşa sürecinde zaman zaman en az dikkat edilen unsurlardan biri olarak görülebiliyor. Bu hatalı bakış, binalarımız kadar şehirler için de önemli bir sorun teşkil ediyor” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda çatı malzemeleri konusunda çok iyi bir seviyede olduğunu, uzman firmalar tarafından çok başarılı uygulamaların hayata geçirildiğini dile getiren Yavuz, şunları söyledi: “Türkiye’nin çatıcılık konusunda ulaştığı yüksek seviyeye rağmen, bir yandan geçmişten gelen kötü uygulamalar, bir yandan da hala standartlardan uzak olan çatılar var. Bununla birlikte, planlama hataları da şehircilik açısından sorun yaratıyor. Ada/sokak bazındaki binalar arasında kot, yükseklik uyumlarının sağlanmaması, ‘çatı tasarımı’, ‘malzeme seçimi’ ve ‘çatı kaplama sistemleri uygulama usul ve teknikleri’ gibi hususlara uyulmaması halinde görüntü kirliliği oluşuyor.”

Yavuz, çatılar üzerinde uydu anten, su deposu gibi plansız yüklerin bulunmasının yapı güvenliğiyle birlikte estetik açıdan da sorun yarattığını dile getirerek, “Bu konuda yapılan yasal düzenlemelere rağmen birçok çatıda görüntü kirliliği devam ediyor” dedi.


"Şehirlerimiz kaliteli çatıyı hak ediyor"

Yavuz, çatı yapımı ve kaplanması konularının binaların yapım aşamasında gerektiği kadar önemsenmemesi ve ucuza bitirilmek istenmesinin sorunun kaynağını oluşturduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Çatıların doğru malzeme seçimi, doğru yalıtım sistemleri ile çatı konusunda yetkin sertifikalı ustalara yaptırılması, uzun vadede daha ekonomik ve daha düşük maliyetli bir çözüm oluşturur ve şehir estetiğine aykırı bir görüntü oluşturmaz. Tüketiciler, merdiven altı ürünlerden kaçınıp, sertifikalı, CE belgeli ürünleri tercih etmeli ve uygulamaları uzman kişilere yaptırmalıdır. Ülkemizde çatı kaplama malzemeleri özellik, kalite ve çeşit açısından gün geçtikçe zenginleşiyor. Örnek vermek gerekirse, beton ve kil kiremitlerde çatı sistem çözümleri çok iyi bir noktaya geldi. Seramik, arduaz çatı kaplama malzemeleri piyasada yer almaya başladı, metal esaslı çatı ve cephe kaplamalarıyla sanayi, ticaret yapıları ile sosyal yapılar yeni yüzlere kavuştu. Doğru ve kaliteli çatıyı binalarımız kadar şehirlerimiz de hak ediyor.”

Çatı araları da şehir planlamasının bir parçası olmalı

Türkiye’de çatı aralarının da verimli şekilde kullanılması gerektiğini savunan Yavuz şöyle devam etti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yayınlanan Yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde bir yenilik yapılarak 'Çatı eğimleri, kullanılacak çatı malzemesi ile yörenin mimari özelliği ve iklim şartları dikkate alınarak ilgili idarenin tasvibi ile tayin edilir' maddesi ilave edildi. Ancak çatının eğiminin tek başına artırılması, çatı aralarının bağımsız bölüm olarak kullanılamamasına neden oluyor. Ve kullanılmak istendiği takdirde altındaki kat ile bağlantılı olması şartı çatı aralarının verimli olarak kullanılmasını engelliyor. Bu maddenin Avrupa'daki örneklere bakılarak yeniden ele alınması gerekiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/catilar-sehrin-estetigine-golge-dusurmemeli_137951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!