Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çekmeköy Belediyesi Okul ve Cami Arazilerini Sattı

Çekmeköy Belediyesi, camiler, okullar ve aile sağlığı merkezlerinin yer aldığı 53 milyon TL değerindeki 8 taşınmazını Milli Emlak’a sattı. Karşılığında ise ticaret ve konut alanı olan iki boş arazi aldı.

yapi.com.tr
Çekmeköy Belediyesi Okul ve Cami Arazilerini Sattı

Son aylarda halkın başlattığı park mücadelesi ile gündemden düşmeyen İstanbul’daki AKP’li Çekmeköy Belediyesi yine tartışma yaratacak bir karara imza attı. Belediye, üzerinde okul, cami ve aile sağlığı merkezlerinin bulunduğu birçok arazisini hazineye vergi borçları karşılığında ve boş yeni arazi almak için sattı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Çekmeköy Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısında CHP’li ve İyi Partili meclis üyelerinin itirazına rağmen AKP ve MHP grubunun oy çoğunluğuyla kabul edilen teklifle belediye mülkiyetindeki araziler Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak’a devredildi. Devredilen 8 araziden 2’sinin üzerinde cami, 3’ünde aile sağlığı merkezi, 2’sinde ilkokul ve 1’inde de imam hatip lisesi yer alıyor.

Belediye üzerinde cami, okul ve aile sağlığı merkezilerinin yer aldığı ve 53 milyon 96 bin TL değerindeki toplam 11 bin 435 bin metrekarelik arazileri Milli Emlak’a devretmesinin karşılığında ise mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan iki araziyi aldı. Bu iki arazinin toplam büyüklüğü ise 7 bin 175 bin metrekare olarak açıklandı. Bu iki arazinin boş olduğu, birinin imar planlarına ticaret alanı diğerinin ise konut alanı olarak işlendiği ifade edildi.

Sistematik bir yağma
Çekmeköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Sami Yayla yaptığı konuşmada, üzerinde cami, okul ve aile sağlığı merkezinin bulunduğu taşınmazların satışına sert bir şekilde tepki gösterdi. CHP’li Yayla konuşmasında, “Kaynak yaratmak için kamuya ait yerleri kamuya satıyorsunuz. Bu da şu anlama geliyor, kamu malları sistematik olarak yağmalanıyor ve satılıyor. Okul yerlerini, cami yerlerini, sağlık ocağı yerlerini satarak, arsa lobilerinin önüne koyarak bir arsa vurgununa yol açıyorsunuz. Vergi borçlarına karşılık, okul ve sağlık ocağı yerini satıyorsanız verginizi ödemek için bütçeden ayırdığınız 38 milyon TL’yi nereye harcayacaksınız?” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cekmekoy-belediyesi-okul-ve-cami-arazilerini-satti_191355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!