Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Boru İhracatı 1 Milyon 250 Bin Ton Oldu

Sektörün ihracatı ilk 8 ayda geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 2.16 artışla 1 milyon 259 bin ton oldu.

yapi.com.tr/AA
Çelik Boru İhracatı 1 Milyon 250 Bin Ton Oldu

Türk çelik boru sektörü, ocak - ağustos 2014 döneminde toplam ihracat miktar bazında yüzde 2.16 artışla 1 milyon 259 bin tona ulaştı.

Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) açıklamasına göre, sektörün ihracatı ilk 8 ayda geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 2.16 artışla 1 milyon 259 bin ton, değer bazında ise yüzde 3.68 azalışla 1 milyar 65 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Irak ihracatı azaldı ancak liderliğini korudu

Açıklamaya göre Irak'a gerçekleştirilen ihracat, yaşanan sıcak gelişmelerin etkisi ile darbe aldı. Ancak Irak, sektörün en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasındaki liderliğini korudu. Ocak - ağustos 2014 döneminde sırasıyla Irak, ABD ve İngiltere en çok ihracat yapılan ülkeler oldu.

Bu dönemde Irak'a yüzde 25.39 azalışla 168 milyon 292 bin dolar, ABD'ye yüzde 11,9 artışla 155 milyon 61 bin dolar, İngiltere'ye ise yüzde 66.31 artışla 121 milyon 871 bin dolarlık çelik boru ihracatı gerçekleştirildi. 

Çelik boru sektörünün aylık bazdaki ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye coğrafyasında yaşanan gelişmelerin etkilerinin daha net görüldüğü belirtildi. 

Ağustos ayında çelik boru ihracatı geçen yılın aynı ayına oranla miktar bazında yüzde 13.42 azalışla 140 bin 450 ton, değer bazında ise yüzde 22.94 azalışla 116 milyon 32 bin dolar olarak gerçekleşti. Irak ihracatı ise ağustos ayında geçen seneye göre değerde yüzde 54.31 miktarda ise yüzde 47.11 oranında azaldı.

"Belirsizlik sektörümüze olumsuz etki ediyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik Boru İmalatçıları Derneği Genel Sekreteri Mehmet Zeren, Irak'ta yaşanan olayların insani boyutu kadar ekonomik boyutunun da üzücü olduğunu belirterek, "Irak bugün hala en fazla ihracat yaptığımız ülke konumunu korusa da ülkedeki belirsizlik sektörümüze olumsuz etki ediyor" dedi.

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirilen ihracatın artmaya devam ettiğini belirten Zeren, kendi üretim güçlerine ve ürün kalitelerine olan güvenlerinin ve sektörün global pazardaki konumunu koruyacağına olan inançlarının sağlam olduğunu kaydetti. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-boru-ihracati-1-milyon-250-bin-ton-oldu_124489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!