Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik İhracatında Irak İkinci Sıraya Geriledi

Ocak - ağustos döneminde Irak'a gerçekleştirilen ihracat, değer bazında yüzde 25.7 düşerek 948 milyon dolar oldu.

yapi.com.tr/AA
Çelik İhracatında Irak İkinci Sıraya Geriledi

Türk çelik sektörü ihracatının lider ülkesi Irak, son dönemde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ocak-ağustos döneminde ikinci sıraya düştü. 

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2014 yılı ocak - ağustos dönemi verilerine göre, Türkiye'nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 azalış ile 9 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 5,6 düşüş ile 11,8 milyon ton oldu.

8 aydaki toplam çelik ihracatı 10.6 milyar dolar

Çelik sektörünün ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye'nin 8 aydaki toplam çelik ihracatı, miktar bazında 12,4 milyon ton, değer bazında ise 10,6 milyar dolara ulaştı.

Ortadoğu, 8 aylık dönem içerisinde bölgeler bazında miktarda 4 milyon 149 bin tonluk ihracat ile liderliğini korudu. Bu bölgeyi sırasıyla 2 milyon 116 bin tonla Avrupa Birliği (AB), 1 milyon 516 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 1 milyon 302 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

İlk sırayı ABD aldı

Çelik sektörünün, ocak-ağustos dönemi içerisinde en çok ihracat yaptığı 3 ülke ise 1 milyon 232 bin tonla ABD, 1 milyon 149 bin tonla Irak ve 929 bin tonla Birleşik Arap Emirlikleri şeklinde sıralandı. Bu dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler ABD, İngiltere, İsrail, Fas ve Kanada olurken, en fazla azalış Suudi Arabistan, Irak, İtalya, Libya ve Portekiz'de gözlendi.

Bu dönemde en çok ihraç edilen ürünler sıralaması ise 5 milyon 112 bin ton ile inşaat çeliği, 1 milyon 259 bin tonla boru, 1 milyon 223 bin tonla profil ve 1 milyon 120 bin tonla yassı sıcak şeklinde gerçekleşti.

Bu yılın ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında değerde yüzde 3,4 artış ile 959 milyon 335 bin dolar, miktarda ise yüzde 5,2 artış ile 1,25 milyon ton oldu.

"İran karayolunun kullanılabilmesi avantaj sağlayacaktır"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, sektörün son dönemlerde özellikle Irak'taki olumsuz gelişmeler ve ABD'deki anti-damping ve koruma önlemi soruşturmaları ile mücadele ederek zorlu bir süreç geçirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin çelik ihracatında Irak, her zaman bir numaralı pazarımız konumundaydı. Ancak ocak-ağustos döneminde Irak'a gerçekleştirdiğimiz ihracat, miktar bazında yüzde 31 gerileyerek 1 milyon 149 bin ton, değer bazında ise yüzde 25,7 düşerek 948 milyon dolar oldu. Böylece Irak ihracatımızda ikinci sıraya düştü.

Olumsuz gelişmelerin sona ermesi ile bu ülkede yaşadığımız kayıpları karşılayacağımıza inanıyorum. Ancak iç savaşın devamı sürecinde Ekonomi Bakanlığımızın sanayicileri desteklemek yönünde yaptığı çalışmalara ilave olarak Çelik İhracatçıları Birliği olarak da bazı önlemler üzerinde çalışıyoruz. Uygun olabilecek yerlerde ve zamanda depolar açmak ve özellikle alternatif İran karayolunun kullanılabilmesinin önündeki engellerin kaldırılması avantaj sağlayacaktır. Bakanlığımızın da bu yönde girişimleri sürüyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ihracatinda-irak-ikinci-siraya-geriledi_124379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!