Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Üreticileri 'Vergi' Kararına Tepkili

İnşaat çeliği ithalatında uygulanan yüzde 30'luk gümrük vergisinin, iç piyasada arz sıkıntısı yaşandığı gerekçesiyle düşürülmesine yönelik hazırlıklara çelik üreticileri tepki gösterdi.

yapi.com.tr/AA
1 Çelik Üreticileri 'Vergi' Kararına Tepkili

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün demirde yüzde 30 olan gümrük vergisinin yarıdan fazla indirileceğini duyurdu. Çelik üreticileri bugün bu karara tepki gösterdi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan gümrük vergilerini ayarlama yetkisinin Ekonomi Bakanlığında olduğunu belirterek, "Vergilerin düşürülmesi kararının inşaat müteahhitlerinin açıklamalarından sonra gelmesi bizi biraz rencide etti. Sanki yapılan açıklamalara hak verilmiş gibi bir durum oluştu." dedi.

Yaptığı açıklamada İç piyasada inşaat çeliği arzına ilişkin sıkıntının geçici olduğunu savunan Yayan, halk oylaması öncesi belirsizlik ortamında müteahhitlerin çeliğe talebinin azaldığını, sonrasında ise talepte hızlı bir artış yaşandığını söyledi.

Yayan, çelik üreticilerinin hızlı talep artışına uyum sağlamalarının birkaç gün aldığına dikkati çekerek, inşaat çeliği konusunda müteahhitlerin, yürüttükleri projelerin gerektirdiği fiyatları vermediklerini kaydetti.

'Aciliyet gerektirmeyen bir duruma müdahale ediliyor'

İnşaat çeliği fiyatlarının Türk lirasıyla değil, döviz kuru esas alınarak belirlendiğini ifade eden Yayan, "Bu açıdan bakıldığında Türkiye'deki fiyatlar küresel düzeydeki fiyatların altında. Bize göre, gümrük vergileri indirilerek aciliyet gerektirmeyen bir duruma müdahale ediliyor." görüşünü dile getirdi.

Yayan, Türkiye'nin inşaat demiri üretim kapasitesinin, ihtiyacının 2,5 katı kadar olduğuna işaret ederek, gümrük vergilerinin indirilmesinin, iyi bir denetim yapılmaması halinde inşaatlarda düşük kaliteli inşaat çeliği kullanılmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, referandum sonrasındaki olumlu havanın etkisiyle inşaat sektörünün hareketlendiğini ve inşaat çeliğine talebin arttığını belirterek, bu alanda uygulanan yüzde 30'luk gümrük vergisinin yarı yarıya indirileceğini açıklamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ureticileri-vergi-kararina-tepkili_159398.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • DÜNYA gazetesinin her gün yayımladığı “inşaat demiri fiyatları”na bakılacak olursa, geçen aydan ve Haziran başından bu yana bir tenzilat (henüz) vaki olmamıştır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!