Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Meğer salon uçup gitmemiş,...

Cem Erciyes Yazdı: Ayazağa'nın Yeni Kültür Merkezi

Bizim kültür masallarında finale ulaşmak o kadar kolay olmuyor. Son bir aydır, Ayazağa’daki projede önemli değişiklikler olduğu konuşuluyordu. Dün bir toplantıyla projenin tarafları, yani Kültür Bakanlığı ve Multi Turk Mall adlı firma, projenin son halini anlattılar. Büyük konser salonu inşaatının yıkılacağı ve yerine çok amaçlı büyük bir etkinlik

Radikal Gazetesi
1 Cem Erciyes Yazdı: Ayazağa'nın Yeni Kültür Merkezi

Neredeyse bir yıldan fazla oluyor, “Eski bir İstanbul masalında final” başlığıyla Ayazağa Kültür Merkezi inşaatının tamamlanacağını duyurmuştuk. Ama işte, bizim kültür masallarında finale ulaşmak o kadar kolay olmuyor. Son bir aydır, Ayazağa’daki projede önemli değişiklikler olduğu konuşuluyordu. Dün bir toplantıyla projenin tarafları, yani Kültür Bakanlığı ve Multi Turk Mall adlı firma, projenin son halini anlattılar. Büyük konser salonu inşaatının yıkılacağı ve yerine çok amaçlı büyük bir etkinlik mekanı yapılacağı doğrulandı.

Bu çok amaçlı etkinlik mekanının en büyük özelliği, yeraltına yapılacak olması. Böylece, Ayazağa’daki arazi üzerinde görünen yapı kütlesi, eskisine göre daha küçük olacak. Toplantıda 90’larda yapılan inşaatın koruma kurulu ve belediye tarafından durdurulduğu, yeni projenin ise doğaya ve tarihi dokuya daha saygılı olduğu söylendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Kaba inşaat, oldukça ‘kaba’ bir inşaat olmuş ve 90’larda koruma kurulu inşaatı durdurmuş,” dedi. Bakan Günay, Forum İstanbul gibi büyük projelere imza atan Multi Turk Mall’un bu projeyi de çabuk bitireceğini söyleyip, ‘bir yılda tamamlanması dileğini’ aktardı.

Meğer yasal değilmiş

Yeni projenin mimarı Prof. Ertun Hızıroğlu. Hızıroğlu, eski inşaatın koruma kurulunun koyduğu kuralları çiğnediğini anlattı. Kültür Merkezi’nin tarihi Süvari Köşkü’nden daha yüksek bir seviyeye çıkartıldığı ve onaylanan projeye göre 14 bin metre kare büyütüldüğü için durdurulduğunu, yani inşaatın bu haliyle devam etmesinin zaten mümkün olmadığını aktardı. Bir de ilk projenin yapılmasından bu yana 15 yıl geçtiğini ve İstanbul’un ihtiyaçlarının değiştiğini vurgulayan Ertunç, bu sebeplerle büyük konser salonu yerine büyük çok amaçlı mekanın yapılmasına karar verildiğini anlattı. Toplantıdan sonra görüştüğümüz Multi TurkMall yöneticisi Levent Eyüboğlu, ilk haliyle projenin işletilebilir olmadığını, bu şekilde zarar etmeyecek bir Kültür Merkezi planladıklarını söyledi.

Sonuçta yıllardır bekleyen inşaatın büyük konser salonu yıkılıyor. Tam onun yerine, yerin 14 metre altına, altı bin kişi alabilecek bir mekan inşa ediliyor. Bu mekan, ayakta konserler, büyük lansmanlar ve toplantılar için kullanılabilecek. Şu anki inşaatın otopark kısmı ise korunuyor, bu kısmın önüne yeni alanlar eklenip, çevresi yeşillendiriliyor. Bu yeni yapı Mimar Ertun Hızıroğlu’nun deyimiyle “sakin, süsü takısı olmayan bir yapı”.

Yeni proje beğenildi

Hakikaten bu yeni proje ‘görkemli konser salonu’ arzusunu bir kenara bırakmış. Son yıllarda geçerli olan ‘etrafındaki dokuya saygılı ve çok amaçlı bir yapı’ olarak tasarlanmış. Proje görücüye çıktığı ‘kültür sanat’ ortamında benim gözlemdiğim kadarıyla genel bir beğeni topladı... Ayazağa Kültür Merkezi’nin 2011 yılında tamamlanması bekleniyor. Çok amaçlı salonu, yani ‘black box’ı Pozitif işletecek. Konser salonu için belli bir proje yok. Ama, Multi TurkMall’un dileği, özel orkestralardan birinin burayı sürekli salon olarak kullanması.
Yıkılan inşaat için harcanan en az 30 milyon doları düşünenler ve görkemli bir klasik müzik mekanı hayali kuranlar için yeni gelişmelerin hüzünlü bir yanı var. Ama kışın büyük rock konserleri dinlemek isteyenler de sevinecek. İstanbul Masalı’nda şimdilik durum bu. Bakalım bir yıl sonra neler olacak?

İçinde neler olacak

* 6000 kişilik mekân
* 1200 kişilik senfoni salonu
* 500 kişilik oditoryum
* Sinemalar
* Dans, yoga salonları
* Müzik aletleri satıcıları
* Kitapçılar
* Galeriler
* Ofisler

Çıkan kısmın özeti...

1988’de Nejat Eczacıbaşı, konser salonu için girişimlere başladı. Ayazağa’da, içinde üç tarihi yapının (Süvari Köşkü, Çinili Köşk ve Ayazağa Kasrı) bulunduğu askeri alan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’na verildi. İnşaat 2000’de durdu, proje Bakanlığa geçti. Pek çok ihale ve görüşmeden sonra Bakanlık, 2008’de Multi Turk Mall’la anlaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cem-erciyes-yazdi-ayazaganin-yeni-kultur-merkezi_74742.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Koca bina yıkıldı gitti. neden yıkıldı, kim yıktırdı belli değil. trilyonlarca liralık yapı 15 yıl boyunca durdu, artık yerinde sadece inşaat artıkları var. beceriksiz yöneticilerle aynı ülkede yaşadığım için utanç duyuyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!