Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cennet Koya 'Yazlık Kaçak Saray' İddiası

CHP'li Akın Üstündağ, Marmaris Otluk Koyu Gökova bölgesine Cumhurbaşkanlığı için 300 odalı 'yazlık saray' yapımına başladığını iddia ederek "Yazlığın yapımı yasal değil. Koy balıkçılığa bile kapalı. Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız." dedi.

yapi.com.tr
Cennet Koya 'Yazlık Kaçak Saray' İddiası

DHA'nın haberine göre, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Marmaris'in Otluk Koyunda Cumhurbaşkanlığına 'yazlık saray' yapıldığını iddia etti. Akın Üstündağ, Turgut Özal döneminde dört oda bir salon olan cumhurbaşkanlığı köşkünün yıkıldığını yerine 300 odalı, surları uzaydan görünen bir yazlık inşaatının başladığını ileri sürdü. Yazlığın yapıldığı alanın imara açık olmadığını savunan Üstündağ şöyle konuştu:

"Uzaydan bile görünen surlar yapılıyor"

"Yazlık saraya uzaydan bile görünen Çin seddi surları gibi yüksek surlar yapılıyor. Alan olarak da geniş bir alan ormanlık ve fundalık. 400 çalışanı olacağı belirlenen bir yazlık. Denize dolgu yapılarak bu kaçak sarayın önüne, iskeleye yatların demirlemesi planlanıyor. Soruyorum: 300 odalı yazlığı ne yapacaksın? Sen bu sarayda bütün sülaleni mi tatil yaptıracaksın yoksa çoluk çocuğu çok olan Katar prenslerine mi tatil yaptıracaksın? Mega yatlar kimin için yapılıyor? Katar'ın zengin Arap şeyhlerinin yatları mı demirleyecek buraya?

"Yazlığın yapıldığı alan sit olmaktan çıkarılmış"

Akın Üstündağ, yazlığın olduğu alanın 500 metre kıyı koruma kuşağı içinde olduğunu vurgulayarak inşaata ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafları gösterdi. Koyun birinci derece SİT alanı olduğunu kaydeden Üstündağ şöyle devam etti: "500 metre mesafede planlama yasak buna rağmen inşaat başlamış yüksek duvarlar örülmeye başlamış. Özellikle adrese teslim bir plan değişikliği olduğunu gösteren en önemli nokta ise yazlık sarayın olduğu Gökova 1/ 25 bin planda değişiklik yapılmış ve SİT alanı olmaktan çıkarılmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluruyla tescil edilmiş durumda. Niye o kadar yer varken özellikle Gökova bölgesi yazlık sarayın olduğu bölge tescil ediliyor. Bu kamuoyundan özellikle kaçılıyor. Bunu nedeni yazlık sarayın bir an önce yapılmasını sağlamaya yöneliktir."

"Yazlık kaçak sarayın yapılmalasına engel olacağız"

Yazlığın yapımının yasal olmadığını, inşaat çalışmalarının çevreye zarar verdiğini ileri süren Üstündağ şu ifadeleri kullandı: "Yazlığın yapımı yasal değildir. Kaçaktır ve çevreye zazar vermektedir. Söz konusu alanda yapılaşma yasa dışıdır. Koy, balıkçılığa dahi kapalı. Biraz ilerisi Akdeniz foklarının yumurtlama alanıdır. Yazlığı çevreleyen yüksek duvarlar uzaydan dahi görülme durumundadır. Buradan sesleniyorum: Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Doğaya zarar veren yapılaşmayı ve çevre katliamını durdurun. Bu çevre katliamını engelleyecek her türlü yasal girişimi yapaya kararlıyız. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cennet-koya-yazlik-kacak-saray-iddiasi_159625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!