Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marmaris'teki Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi Yıkıldı!

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyu'nda yer alan Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi yıkıldı. Devlet Konukevi'nin yerine yenisi yapılıyor.

yapi.com.tr
Marmaris'teki Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi Yıkıldı!

Yeni Asır'ın haberine göre, Muğla'nın Marmaris ilçesinde uzun yıllar dünyanın ve Türkiye'nin en önemli isimlerini ağırlayan Kenan Evren'in Beyaz Ev'inden sonra, Okluk Koyu'ndaki Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi de yıkıldı. Evren'in evi satılarak yıkıldı, yerine villa yapıldı. Devlet Konukevi'nin ise yerine yenisi yapılıyor.

15 Temmuz'da gündemdeydi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yaptırılan ve dünyanın önemli isimlerini ağırlayan Marmaris'in Okluk Koyu'ndaki Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi yıkıldı. Birkaç yıl öncesine kadar denizden ve karadan girişlerde askerlerin nöbet tuttuğu konukevinin yerine daha iyisinin yapılacağı, 2017 yatırım programına ödenek konulduğu öğrenildi. Yıkılan konukevinin yerinde çalışmalara başlandı.

Özal'ın vefatının ardından boş kalan ve diğer Cumhurbaşkanları tarafından kullanılmayan konukevi, dönemin BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitçotakis'in yanı sıra İsveç, İtalya ve Rusya başbakanları ile Norveç ve İngiltere dışişleri bakanları gibi pek çok devlet adamını ağırladı. Konut, Özal'dan sonraki Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmadı. Konukevi en son, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan darbecilerin üzerinden Okluk Koyu'nun işaretlenmiş haritası çıkmıştı.

Evren'in Beyaz Evi yıkılmıştı

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Beyaz Ev isimli lüks villası geçen yıl işadamı Recep Ayhan'a 900 bin liraya satıldı. Ayhan, Kenan Evren'in 17 yıl yaşadığı, dünyanın ve Türkiye'nin birçok önemli ismini ağırladığı Beyaz Ev'i yıktırdı, yerine yenisini yaptırmaya başladı. Evren, Marmaris'te yaşadığı sürede Beyaz Ev, birçok önemli ismi misafir etmişti. Dünyanın bazı önemli isimlerinin yanı sıra Turgut Özal, Rauf Denktaş, Koç ailesi, Aydın Doğan, Halis Toprak, Dinç Bilgin, Cavit Çağlar gibi isimlerle Hande Ataizi de, tablosunu yaptırmak için Evren'in villasına gelenlerdendi.

Beyaz Ev'in bulunduğu sokağın aynı adı taşıyan tabelası Evren, Marmaris'ten ayrıldıktan sonra kaldırılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaristeki-cumhurbaskanligi-devlet-konukevi-yikildi_155991.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!