Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cennete Müjde

Metropol hayatının, sanayinin ve küresel iklim değişikliğinin tehdit ettiği İzmir Kuş Cenneti’ne iyi haber Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan geldi.

yapi.com.tr
Cennete Müjde

Koruma altında su kuşları açısından önemli sulak alanları kapsayan uluslararası RAMSAR Sözleşmesi’nce koruma altında olan Gediz Deltası’nın 8 bin hektarı 1982’den beri Türkiye’nin tek yaban koruma sahası. Tamamı 1. derece SİT alanı olan delta, nesli tehlike altında olan tepeli pelikanın Türkiye’de ürediği ve kışı geçirdiği ender alanlardan biri. Hürriyet'in haberine göre, Flamingonun da ürediği iki alandan biri olan deltayla ilgili sorunlar, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in önergesiyle TBMM gündemine geldi. Önergeye yanıtında İzmir Kuş Cenneti’nde son yıllarda yoğunlaşan koruma çalışmalarını anlatan Eroğlu, “Gediz Deltası’nın Milli Park olarak ilan edilmesi konusunda çalışmalar devam ediyor” dedi.

2018’e kadar planlandı

Bakan Eroğlu, şu bilgileri verdi: “İzmir Kuş Cenneti (Gediz Deltası) 90 bin 800 hektar büyüklüğünde olup 20 bin 400 hektarlık kısmı RAMSAR alanıdır. Gediz Deltası Yönetim Planı 29 Nisan 2014’te onaylanarak yürürlüğe girmiş olup, 2014-2018 yılları arasında deltanın korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar bu plan dahilinde gerçekleştirilmektedir. Başta Homa Dalyanı’nın rehabilitasyonu olmak üzere birçok faaliyet bulunmaktadır. 5 yıldır düzenli olarak tatlı su satın alınarak deltaya su girişi sağlanmaktadır. Alana daha fazla tatlı su girişi sağlanabilmesi için bölgede bulunan pompaj ve kanal sistemleri onarılarak çalıştırılmaya başlanmıştır. Kaçak balıkçı barakaları yıkılarak daha estetik ve düzenli balıkçı barınakları yapılmıştır. Alanın büyük çoğunluğu çitle çevrilerek yabancı hayvan ve insan girişi önlenmiştir. Başıboş köpekler her yıl düzenli olarak toplanmakta, kuluçka bölgelerine zarar vermesi önlenmektedir.

Çamur çürütme ve kurutma tesisinin faaliyete geçmesini müteakip alanda çamur depolama kalmayacaktır. Su kirliliğini önlemek maksadıyla koruma eylem planı uygulamaya aktarılmıştır. İzmir 2 No’lu Koruma Kurulu, tabii haliyle alanda bulunmaması gereken bitki türlerinin uzaklaştırılması yönünde karar almış olup söz konusu karar alan yönetim planında bir faaliyet olarak yer almaktadır. Dalyan, ada ve yarımadaların yok olmaması için bakanlığım gerekli iyileştirme çalışmalarını yürütmektedir. Delta, bölgede bulunan en önemli ekoturizm merkezlerindendir. Yeni bir ziyaretçi merkezinin yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cennete-mujde_123931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!