Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çeşme'ye Havalimanı Geliyor: İhale Tarihi 20 Nisan

Yaz turizminin önde gelen merkezlerinden Çeşme, Alaçatı’ya yapılacak havalimanıyla 12 ay turist ağırlamayı hedefliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesi 20 Nisan’da gerçekleştirilecek.

yapi.com.tr
Çeşme'ye Havalimanı Geliyor: İhale Tarihi 20 Nisan

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, yaptığı açıklamada, turizmin konaklama, tur operatörlüğü ve ulaşım olarak 3 sacayağı üzerine kurulu olduğunu belirterek, ilçede konaklama ve tur operatörlüğünün bulunduğunu, ulaşım eksiğinin tamamlanmasıyla dünya çapında iddialı bir merkezin yaratılacağını ifade etti. Posta gazetesinin haberine göre; havalimanı projesiyle sadece turizmcilerin değil, esnafın da kazanacağını vurgulayan İşler, "Karayoluyla İzmir’i İstanbul’a bağlama çalışmaları halen devam etmekte. Bu proje ise Çeşme’yi sadece Türkiye’ye değil, dünyaya bağlayacak" dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan havalimanı sayesinde ilçeye kışın bile turist geldiğine işaret eden İşler, Çeşme’nin ise Bodrum’dan kış turizmi anlamında daha avantajlı olduğunu ve projeyle sezonu 3 aya değil, 1 yıla yaymak istediklerini aktardı.

Havalimanı projesi sonrası yatırımların artacağını tahmin ettiklerini belirten İşler, doğanın korunması adına Çeşme’nin özel bir bölge olarak ele alınması ve ilçeye özel stratejik plan yapılması gerektiğini vurguladı. Havalimanı projesine bazı kesimlerin karşı çıktığına değinen İşler, şöyle konuştu: "Çeşme otobanı yapılırken de bazı kesimler bu yatırımın gereksiz olduğunu söylediler.

Bunun müsriflik olduğunu iddia etmişlerdi. Bugün gelinen noktada otobanın bile yetmediğini görüyoruz. Çeşme’nin müthiş bir çekim gücü var. 12 ay sürdürülebilir turizm yapılacak bir yer. Havalimanı Çeşme için bir ihtiyaç."

Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel de Çeşme’nin karşısında bulunan Sakız Adası’nda havalimanı olduğunu anımsatarak, Çeşme’ye de böyle bir projenin gerekli olduğunu söyledi.


Günden güne ilerleyen turizmde Adnan Menderes Havalimanı’na alternatif olabilecek, özellikle charter uçuşların ve özel uçakların inebileceği havalimanının ilçe için önemine değinen Öncel, "Şu anda ihtiyaç yok gibi gözükebilir ancak Sabiha Gökçen Havalimanı yapılırken ’Burası neden yapıldı?’ diyenler oldu. Şimdi ise bir pist daha yapılması talep ediliyor. Çeşme’yi dünya markası yapacaksak havalimanı olmazsa olmaz" ifadelerini kullandı.

Çeşme ve Alaçatı’nın İzmir’in turizm noktasında en önemli durağı olduğunun altını çizen AK Parti Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, "Bu destinasyonun sadece Türkiye açısından değil, Avrupa açısından da önemli bir hale gelme ihtimali var. Özellikle otoyol yatırımı sonrası hareketlenen Çeşme’nin daha ulaşılabilir olması lazım" diye konuştu. İlçede faaliyet gösteren turizmcilerin ilk isteğinin havalimanı olduğunu anlatan Kaya, "11 Aralık 2017’de Kalkınma Bakanlığı'ndan ihaleye çıkma onayını aldık. 17 Şubat’ta ihale süreci başladı. Havalimanı 1 milyon 697 bin metrekare üzerine yapılacak. Havalimanı ilk etapta turizm amaçlı olarak planlanıyor. Bu yatırım gerçekleştiği zaman bunun işleyişini hep birlikte göreceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmeye-havalimani-geliyor-ihale-tarihi-20-nisan_163340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!