Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cevahir AVM Davası Hakkında Karar Verildi

Cevahir Alışveriş Merkezi'nin 32 bin metrekarelik alanında imara aykırı kaçak yapılaşmaya onay verdikleri iddiasıyla haklarında dava açılan Şişli Belediyesi imar müdürü, raportörü ve mühendislerinin de arasında bulunduğu 8 kişiye ceza verildi.

yapi.com.tr
Cevahir AVM Davası Hakkında Karar Verildi

2005 yılında kurulan Mecidiyeköy’deki Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin 32 bin 205 metrekarelik alanının imar projesine aykırı olduğu tespit edilmişti.

Yangın merdivenleri dükkanlara ilave edildi
Sözcü'den Ümit Türk'ün haberine göre, söz konusu kaçak yapılaşma içinde yangın merdivenlerinin dükkanlara ilave edildiği, dükkanların ise ortak alan sınırlarını aşarak büyütülüp kiralandığı ortaya çıkmıştı. Belediye tarafından firmaya 4.9 milyon lira para cezası kesilmişti. Birçok satış noktası ise zabıta ekipleri tarafından mühürlenerek kapatılmıştı.

Kamu görevlileri dosyası ayrıldı
CHP’nin İBB meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Deniz Erzincan 2016’da şu an Kuveytli bir şirkete ait olan Cevahir AVM’nin sahibi olduğu St. Martins Property Corporation yetkilileri ile kaçak yapılaşmayı yapan ve göz yuman görevliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Konuyu araştıran savcılık, şüpheliler arasında kamu görevlileri olduğu için dosyayı ayırdı. Kaçak yapılaşmaya onay veren evraklarda imzası bulunan 7’si İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, 8’i Şişli Belediyesi’nde görevli olmak üzere 15 kamu görevlisi hakkında soruşturma izni istedi.

Valilik izin vermeyince İBB çalışanlarına dava açılmadı
Valilik, iddiaya konu alışveriş merkezinin bahçe çekme mesafelerinin avan projede belirlendiği, ruhsatın da buna göre tanzim edildiğini belirterek Eski İBB Genel Sekreteri, Eski Plan Daire Başkanı, Eski İmar Müdürü’nün de arasında bulunduğu 7 kişi hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verdi. Şişli Kaymakamlığı ise, Şişli Belediyesi’nin imar müdürünün de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında soruşturma açılmasına izin verdi. Bunun üzerine savcılık, görevlerinin gereklerine aykırı hareket ettiği iddiasıyla 8 kişi hakkında, “Görevi kötüye kullanmak” suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonucu, aralarında Şişli Belediyesi’nin imar müdürü, raportör ve mühendislerin de yer aldığı 8 kişi, görevlerinin gereklerine aykırı hareket ederek, kişilere haksız menfaat sağlamak suretiyle “Görevi kötüye kullanmak” suçundan birer yıl altışar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevahir-avm-davasi-hakkinda-karar-verildi_170939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!