Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Çevre En Büyük Hassasiyetlerimizden Biri"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Hangi sektör içerisinde olursak olalım, enerji, ulaştırma, adalet... Diğer bütün yatırımlarda olduğu üzere, mutlaka çevre ile uyumlu, çevreye rağmen bir şey yapılmayacak bir ortamın oluşturulmasını sağlamamız gerekiyor'' dedi. Yıldız, Seyyid Burhanettin Endüstri Meslek Lisesi ve YATAŞ A.Ş tarafından

yapi.com.tr / AA
"Çevre En Büyük Hassasiyetlerimizden Biri"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Hangi sektör içerisinde olursak olalım, enerji, ulaştırma, adalet... Diğer bütün yatırımlarda olduğu üzere, mutlaka çevre ile uyumlu, çevreye rağmen bir şey yapılmayacak bir ortamın oluşturulmasını sağlamamız gerekiyor'' dedi. Yıldız, Seyyid Burhanettin Endüstri Meslek Lisesi ve YATAŞ A.Ş tarafından düzenlenen ''Çevre Bilinci Konferansı'nda yaptığı konuşmada, çevrenin en büyük hassasiyetlerden biri olduğunu vurguladı. 

Çevre bilincinin oluşmasının başlı başına bir kültür meselesi olduğunu ifade eden Yıldız, geri dönüşümün önemine de dikkati çekti ve ''Bugün Japonya'da kağıttan geri dönüşüm yüzde 96'lar civarındayken Türkiye'de ne yazık ki yüzde 50'nin altında. Bunu birçok sektörle mukayese edebilirsiniz. O yüzden bizler bu hassasiyeti korumalı ve gerek enerji gerek çevreyle alakalı tezatların buluştuğu, birbirine rağmen işlemlerin yapılmadığı bir dünyanın tesis edilmesi lazım'' dedi.
    
Bugüne dek 44 yeni atık tesisi kurduklarını ve toplam sayıyı 59'a çıkartıklarını dile getiren Yıldız, şunları anlattı:
    
''Birçok ilimizde çöp toplama vahşi bir şekilde yapılıyordu. Bunların aynı zamanda elektrik üreten tesisler haline getirilmesini sağlamış olduk, sağlamaya da devam edeceğiz. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, çevrenin en önemli ögesi olan yeşil oranının artırılmasıyla alakalı da dünyada ilk 3'e girdik ve 500 milyon yeni fidan diktik. Zeytin ağaçlarıyla alakalı kıyılarımızda çok doğru ve ciddi bir hassasiyet vardır. Zeytin ağaçlarının bundan 8.5 yıl önce 90 milyon adet olduğunu biliyor muydunuz? Bu sayının şu an 160 milyon adete çıkarıldığını mutlaka zihninizin bir köşesine yazmanızda fayda var. Hem ihracat açısından hem yeşilin korunması açısından hem de yiyecek kültürümüzün önemli bir parçası olması açısından.''    

Kuraklığa önlem olarak 15'i hidroelektrik santrali olmak üzere 194 baraj ve gölet hizmete açtıklarını ve 89 kent ormanı tesis ettiklerini bildiren Yıldız, bütün bunların, toprak varlıklarının, kültür varlıklarının herkesin daha rahat ulaşabileceği bir alana sahip olması açısından önemli bir avantaj olduğunu söyledi. Yıldız, ormanların ıslah edilmesi gerektiğini belirterek, 500 bin hektarlık bozuk alanın ağaçlandırılarak çevre bilincinin artırılmasının sağlandığını kaydetti. Çevrenin hiçbir zaman vazgeçmeyecekleri önemli bir kaynak olduğunu ifade eden Yıldız, ''Çevre, dünyanın bir sonraki nesillere sağlam devredilebilmesi açısından çok önemli ortak bir paydadır'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-en-buyuk-hassasiyetlerimizden-biri_87644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!