Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'Bisiklet Yolu' Projelerine Destek Verecek

Hava kalitesinin artırılması, gürültünün azaltılması, trafiğin önlenmesi ve düşük karbon salınımı için çalışmalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ulaşım odaklı, güvenli bisiklet yollarının yapılması için hazırlanan uygun projelere her

yapi.com.tr
1 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'Bisiklet Yolu' Projelerine Destek Verecek

ava kalitesinin artırılması, gürültünün  azaltılması, trafiğin önlenmesi ve düşük karbon salınımı için çalışmalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ulaşım odaklı, güvenli bisiklet yollarının yapılması için hazırlanan  uygun projelere her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

Kararın Türkiye’de bisiklet kullanımının yaygınlaşması açısından önemli bir adım olduğunu söyleyen Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, “Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon yeni bisiklet satılıyor. Ülkemizde, 30 milyon kullanılabilir bisiklet var. Kullanıcı sayısı ise 50 milyonu buluyor. Kullanımın artması için güvenli altyapı ve topyekün çalışmalar yapılmalı. Bisikletin ülke ekonomisine katkısı çok büyük. Bisiklet kullanımı arttıkça, tamamen ithalata dayalı olan akaryakıt tüketimi azalacak. Buna karşılık sağlık giderlerinden de tasarruf sağlanacak” diye konuştu. Türk halkının bisiklet kullanımı konusunda giderek bilinçlendiğini ifade eden Suyabatmaz şöyle devam etti:

“Enerji Bakanlığı’nın geçen yıl yaptığı ulusal ankette bisiklet ile ilgili sorulara katılımcıların yüzde 66,7’sinin ulaşım aracıdır yanıtını verdiği görülüyor. Bisikleti çocuk oyuncağı olarak görenlerin oranı ise yüzde 33.3 civarında. Bu halkın bilinç seviyesinin arttığını gösteriyor”.

‘Parklar yapılmalı’

Bakanlığın bisikletliler için aldığı bu karardan sonra önemli olanın doğru, güvenli ve ulaşım odaklı yol yapılması olduğunu ifade eden Suyabatmaz, “Karar kanun ve yönetmeliklerle desteklenmeli. Bunun yanı sıra il ve ilçelerde güvenli park alanları yapılmalı. Bisiklet toplu taşıma araçları ile entegre edilmeli” açıklamasında bulundu.
Bisikletin bir çocuk oyuncağı olmadığını dile getiren Murat Suyabatmaz, “Bisiklet sıfır karbon salınımıyla dünyanın geleceğine dokunan bir araç. Bisiklet dünyamızı, sağlığımızı, çevremizi ve kesemizi koruyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Dernekle iletişim kurmak için:
 
E: baskan@bisikletliler.org
T: (0212) 518 54 02
Dernek Acil: (0530) 401 69 69

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-sehircilik-bakanligi-bisiklet-yolu-projelerine-destek-verecek_91222.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İnsanlar için yürüyecek yol, kaldırım yokken, nasıl olacak da bisiklet yolları gelişecek ve günlük yaşamımıza girecek! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!